Ich pasją od lat jest zabezpieczenie zapotrzebowania energetycznego kraju oraz racjonalnego wykorzystania zasobów ludzkich. Systemy kogeneracyjne opracowane przez firmę CH4-MOTO to innowacyjne, ekologiczne oraz ekonomiczne rozwiązania, które są wyraźną odpowiedzią na rosnące dziś ceny energii i surowców
Spółka CH4-MOTO z województwa śląskiego wywodzi się z rodzinnego przedsiębiorstwa Auto Partner HS. Od początku specjalizuje się w badaniach i wytwarzaniu nowych produktów, związanych z zespołami napędowymi i energetyką. Głównym profilem jej działalności są prace badawcze, rozwojowe i wdrożeniowe nowych technologii, związanych z modernizacją zespołów napędowych, zastosowaniem alternatywnych paliw, kogeneracją oraz poligeneracją.
Kluczem do ekologicznego i ekonomicznego spalania paliw gazowych o zmiennych właściwościach fizyko-chemicznych jest właśnie innowacyjny układ zasilania i adaptacyjnego sterowania pracą jednostki ZI, opracowany przez firmę CH4-MOTO. To przełomowe rozwiązanie zostało wyróżnione EUROPEAN QUALITY CERTIFICATE® 2021 w kategorii: Ekologia oraz wieloma innymi nagrodami gospodarczymi.
Czym jest kogeneracja?
Kogeneracja to zamiana energii zawartej w paliwie na ciepło i energię elektryczną w jednym procesie. Może być ona realizowana zarówno na dużą skalę w elektrociepłowniach zawodowych, jak i w skali mikro przy użyciu agregatów kogeneracyjnych. Zastosowanie takiego rozwiązania do pozyskiwania energii elektrycznej i cieplnej pozwala na zmniejszenie zużycia energii z sieci oraz ograniczenie emisji szkodliwych substancji do minimum, wywierając pozytywny wpływ na nasze powietrze.
– Wiele firm i fabryk zużywa 500 metrów sześciennych gazu, żeby wygenerować ciepło, płacąc miesięczne rachunki rzędu 50 000 złotych. Gdyby posiadały instalację kogeneracyjną, to uniknęłyby opłat za przesył i – bazując na własnym paliwie – znacznie zmniejszyłyby koszty energii, zarówno cieplnej, jak i elektrycznej. Pamiętajmy, że silniki kogeneracyjne można zasilać aż 6 różnymi rodzajami paliwa: gazem ziemnym, olejem napędowym, biogazem, gazem kopalnianym oraz biogazem z oczyszczalni ścieków. To daje ogromne możliwości modernizacji i czerpania korzyści z technologii przyjaznej środowisku – wyjaśnia Jan Sopa, prezes CH4-MOTO Sp. z o.o.
Kogeneracja w Polsce
Ze względu na oszczędności energii w zachodniej Europie coraz więcej firm decyduje się na kogenerację. Cieszy się ona znacznie większą popularnością niż fotowoltaika.
– W tej chwili na terenie Niemiec funkcjonuje ok. 45 000 instalacji kogeneracyjnych. Większość z nich – takich jak szpitale oraz instytucje – ma nie tylko generatory, ale także kogeneratory wytwarzające prąd i ciepło. Z kolei Skandynawia stawia na optymalizację, poprzez korzystanie z tej technologii w skupiskach domów. Przykładowo – cztery sąsiadujące ze sobą domy korzystają z jednej, wspólnej instalacji kogeneracyjnej, natomiast ogrzewanie i prąd sieciowy jest podłączany jako opcja awaryjna. Stąd też wiemy, że trend ten za jakiś czas przyjdzie także do Polski. Szkoda jednak, że następuje to tak powoli. Często widzę zakłady, które nie mają świadomości, ile przepłacają za energię – potwierdza Jan Sopa.
Tym bardziej, że w Polsce możliwości wykorzystania kogeneracji jest naprawdę wiele.
– Możemy zmienić to, co do tej pory było naszą zmorą i niebezpieczeństwem. Rozsądne decyzje niezalania kopalni dają nam możliwość pozyskania metanu pokopalnianego i wykorzystania go jako paliwo alternatywne. Z tej drogi nie da się już zawrócić. Wszystkim nam zależy na czystym i bezpiecznym powietrzu. Na szczęście wzrosła świadomość rządzących dotycząca konieczności prowadzenia działalności proekologicznej, co z biegiem czasu powinno zakończyć się sukcesem – dodaje prezes CH4-MOTO.
Coraz większa jest też świadomość polskich przedsiębiorców, którzy w dobie kryzysu energetycznego szukają tańszych i innowacyjnych rozwiązań, takich jak kogeneracja. Rewolucyjne systemy kogeneracyjne CH4-MOTO, jak już wspominaliśmy, zostały nagrodzone
EUROPEAN QUALITY CERTIFICATE® 2021 w kategorii: Ekologia. W tym roku nominowane są do tego samego wyróżnienia, w kategorii: Zrównoważony Rozwój.