Odpytujemy Jerzego Woźniaka, prezesa zarządu Przedsiębiorstwa Energetyki Cieplnej
w Radzyniu Podlaskim Sp. z o.o.
Czym dla PEC w Radzyniu Podlaskim jest jakość?
Jakość to przede wszystkim dbałość o dostarczanie ciepła i ciepłej wody użytkowej do naszych odbiorców. Liczy się tu niezawodność dostawy czynnika grzewczego o odpowiednich parametrach.
Na ile istotna w branży ciepłowniczej jest jakość i na jakie aspekty jakościowe należy zwracać szczególną uwagę?
W branży ciepłowniczej jakość, czyli dostarczanie ciepła zgodnie z zapotrzebowaniem odbiorców, to bardzo istotna kwestia. Przedsiębiorstwo ciepłownicze powinno produkować i dostarczać ciepło w wystarczającej ilości. Natomiast odbiorca powinien mieć możliwość poboru energii cieplnej w ilości, która najbardziej mu odpowiada. Należy też zwrócić uwagę na aspekt kosztowy. Odbiorca powinien wiedzieć, jakie są koszty zwiększonego poboru ciepła. Wtedy świadomie z niego korzysta.
W jaki sposób dba Pan po podwyższanie standardów jakościowych w spółce?
Dbałość o podwyższanie standardów jakościowych dostarczania ciepła przejawia się w podwyższaniu sprawności produkcji energii cieplnej oraz w należytym dbaniu o sieci przesyłowe. Mam tu na myśli szybkie usuwanie przecieków, awarii w sieciach przesyłowych; dbanie o należytą pracę węzłów cieplnych, ich regulacja, szybkie usuwanie ewentualnych awarii; dbałość o właściwe, dokładne odczyty zużycia ciepła (legalizacja liczników ciepła, wymiana zużytych liczników); dbanie o należyte parametry czynnika grzewczego, czyli wody zmiękczonej i odgazowanej, co ma wpływ na jakość instalacji przesyłowej.
Jaka jest recepta na sukces prezesa PEC w Radzyniu Podlaskim?
Przede wszystkim nie można stać w miejscu, czyli tylko utrzymywać obecną instalację w stanie zapewniającym dostarczanie ciepła do odbiorców. Należy podążać w kierunku pozyskiwania nowych źródeł produkcji ciepła w oparciu o odnawialne źródła energii i kogenerację. W tym celu należy w najbliższym czasie pozyskać środki dotacyjne i pożyczkowe na realizację inwestycji. PEC Sp. z o. o. w Radzyniu Podlaskim obecnie produkuje ciepło w 27% udziale z kogeneracji gazowej. W paliwie nadal dominuje węgiel. Aby to zmienić, należy wykonać inwestycję w ramach odnawialnych źródeł energii. W naszych warunkach mogą to być panele słoneczne z sezonowym magazynem ciepła w powiązaniu z kogeneracją, pompą ciepła itp. Przedsiębiorstwo po wdrożeniu tego typu inwestycji powinno uzyskać system efektywny energetycznie. Pozwoli to na dalsze inwestowanie w sieci ciepłownicze polegające na eliminowaniu sieci kanałowych na korzyść preizolowanych oraz likwidację węzłów grupowych. Zmniejszą się w ten sposób straty w przesyle ciepła. Doprowadzenie do zrealizowania powyższych zamierzeń byłoby niewątpliwych sukcesem.
PEC w Radzyniu Podlaskim jest laureatem EUROPEAN QUALITY CERTIFICATE® 2021. Teraz został nominowany do edycji 2023, co umożliwi sięgnięcie po Brązową Statuetkę EUROPEAN QUALITY CERTIFICATE® w kategorii: Ekologia. Jakie znaczenie mają dla spółki oraz dla Pana tego typu jakościowe wyróżnienia?
Tego typu wyróżnienia to podkreślenie dążeń przedsiębiorstwa do unowocześniania instalacji wytwarzających i przesyłających energię cieplną. To zauważenie przedsiębiorstwa wśród innych z branży, to rozgłos i zainteresowanie, które będą procentować w przyszłości. Wyróżnienia działają marketingowo, wpływają na pozytywny wizerunek – postrzeganie przedsiębiorstwa i oczywiście mówienie dobrze o zarządzającym firmą.
Dziękuję za rozmowę.
Rozmawiał Marcin Pawlenka