Wyższa Szkoła Ekonomii i Innowacji w Lublinie to przykład „Uczelni przyszłości”. Stworzona 21 lat temu od podstaw, dziś jest jedną z najlepszych niepublicznych Uczelni w kraju. WSEI to otwarta na innowacje, projakościowe rozwiązania, współpracująca z otoczeniem społeczno-gospodarczym nowoczesna Uczelnia
WSEI w Lublinie należy do grona szkół wyższych cieszących się prestiżem i stale umacniających swoją pozycję na akademickiej mapie Polski. Uczelnia stała się liderem niepublicznego szkolnictwa wyższego w województwie lubelskim, a w Polsce według najnowszego raportu Ministerstwa Edukacji i Nauki dotyczącego wyników rekrutacji na rok akademicki 2021/2022, Wyższa Szkoła Ekonomii i Innowacji zajęła 10 miejsce w kraju wśród uczelni niepublicznych. Ranking przeprowadzono w uczelniach publicznych i niepublicznych nadzorowanych przez Ministra Edukacji i Nauki w dwóch kategoriach – według liczby zgłoszeń kandydatów na stacjonarne i niestacjonarne studia pierwszego stopnia i jednolite studia magisterskie. W obydwu klasyfikacjach WSEI zajęła 10. miejsce (na ponad 200 działających uczelni niepublicznych w Polsce). Ten wynik świadczy o tym, że Władze WSEI w sposób konsekwentny, profesjonalny i wysoce efektywny realizują obierane cele, a wysoka liczba studentów tylko to potwierdza. W Uczelni studiuje prawie 8 tys. osób, a łączna liczba absolwentów to już prawie 40 tys. osób.
WSEI rozwija się wielotorowo, począwszy od inwestycji w infrastrukturę, kadrę, aż po inwestycje w najnowocześniejsze laboratoria. W 2019 roku otworzono Monoprofilowe Centrum Symulacji Medycznej za ponad 3 mln zł, a w 2020 roku zostało uruchomione Laboratorium Cyberbezpieczeństwa. W roku 2021 Centrum Wsparcia Zdrowia Psychicznego i Terapii Dzieci i Młodzieży. W związku z rozpoczęciem Nowego Roku Akademickiego i panującej pandemii Uczelnia intensywnie przygotowywała się do różnych wariantów rozwoju sytuacji epidemicznej – pracy hybrydowej, zdalnego nauczania, przygotowywania materiałów w wersji online itp. Nowością na skalę krajową są wdrażane laboratoria w chmurze. Do tej pory studenci korzystali z dostępu do specjalistycznego oprogramowania w trakcie zajęć i odbywając ćwiczenia w budynku Uczelni. Teraz dostęp do bardzo drogich i licencjonowanych programów będzie nieograniczony czasowo i lokalizacyjnie. W ramach podjętych działań do dyspozycji studentów dostępne są laboratoria logistyki, statystyki, bezpieczeństwa sieci komputerowych, mechatroniki, rachunkowości i finansów oraz administracji i bezpieczeństwa publicznego. Wartość projektu przekracza 2 mln 200 tys. zł.
Dodatkowo w ramach projektów skierowanych do wewnątrz Uczelni, finansowanych z EFS, Uczelnia wdrożyła systemy informatyczne takie jak: elektroniczny obieg dokumentów, system do zarządzania programami kształcenia i tokiem studiów, w tym elektroniczny sylabus, system praktyk i staży, który będzie wspierać działania związane ze współpracą z pracodawcami w zakresie organizacji praktyk, staży i pośrednictwa pracy. Rozbudowana została własna platforma edukacyjna wspierająca proces dydaktyczny i komunikacyjny.
Jak mówi Teresa Bogacka, Kanclerz WSEI: – Od początku istnienia Uczelni wszyscy pracownicy niezależnie od panujących trendów czy warunków kierują się zasadą, że najważniejsze jest dobro studenta. Współpraca ze studentami na każdym etapie studiowania owocują działaniami, które później przekładają się na konkretne wspólne inicjatywy z pozytywnymi efektami dla każdej ze stron. Dobrym przykładem są prężnie działające koła naukowe. Studenci, biorąc udział w różnych inicjatywach, odwiedzają firmy i instytucje, budują np. gokarty elektryczne i panele fotowoltaiczne. Te działania w praktyczny sposób uczą ich przyszłej branży i pokazują świat zawodowców, do którego wkrótce dołączą. Sukcesy zawodowe naszych absolwentów stanowią najlepszą wizytówkę Uczelni i motywują całą społeczność akademicką do dalszego rozwoju.
oprac. WSEI