Wyniki najnowszego badania „Benefity w polskich firmach oczami pracowników” przygotowanego przez najbardziej rozpoznawalny portal pracowniczy w Polsce wskazują, że prawie trzy czwarte z nas dostaje w pracy przynajmniej jeden ekstra bonus. Dzisiaj firmy w walce o pracownika prześcigają się w motywacji i podchodzą do tematu coraz bardziej kreatywnie. Najbardziej powszechne są karty sportowe, medyczne lub ubezpieczenie na życie, ale nie tylko. Mimo że dla Polaków ważniejsze od świadczeń pozapłacowych jest wynagrodzenie, przedstawiamy zestawienie różnych benefitów, które mogą mieć znaczenie w walce o pracownika i budowaniu stałego zespołu
Dobra lokalizacja i wyjątkowa przestrzeń biurowa firmy
Nowoczesne biuro w dobrze skomunikowanym miejscu staje się coraz częściej kartą przetargową w walce o najlepszych na rynku kandydatów. Warto jednak zwrócić uwagę, że otwarte przestrzenie typu open space powoli odchodzą do lamusa. Nie bez powodu – badania wykazują, że hałas i brak prywatności obniżają efektywność i satysfakcję z wykonywanej pracy. Wpływ na tendencje do zmiany ma również wzrost znaczenia jej elastyczności dla pracowników na współczesnym rynku pracy. Tradycyjne biura, w których każdy pracownik ma swoje przypisane miejsce, coraz częściej są wypierane przez koncepcję Activity Based Workplace, według której miejsce pracy wybiera się w zależności od wykonywanego zadania. Celem jest podnoszenie efektywności przez zapewnienie pracownikom możliwie najbardziej sprzyjającego otoczenia – stąd podział na strefy – a także ułatwianie transferu wiedzy i przyspieszanie podejmowania decyzji. Ważnym czynnikiem jest również lokalizacja czy odpowiednia ilość miejsc parkingowych. W tym wypadku biura usytuowane w ścisłym centrum aglomeracji coraz częściej przegrywają na rzecz cichych, spokojnych, industrialnych i dobrze skomunikowanych przestrzeni biurowych. Bardzo powszechne są również strefy chillout, w których pracownik może liczyć na chwilę relaksu na wygodnych sofach czy stoły do gry w piłkarzyki.
Elastyczne godziny pracy
Możliwość pracy w godzinach dostosowanych do potrzeb pracownika czy zdalna realizacja obowiązków to argument, który staje się ważny już nie tylko dla młodych pracowników czy zawodów tzw. kreatywnych: architektów, dziennikarzy, copywriterów czy menedżerów. Elastyczne godziny pracy to np. przyjście do pracy między 7:00 a 9:00 i odpowiednio wyjście między 15:00 a 17:00, bądź całkowite np. 8 godzin pracy w dowolnym czasie pomiędzy 7:00 a 19:00 czy 40 godzin pomiędzy 7:00 rano w poniedziałek a 16:00 w sobotę. Takie rozplanowanie godzin pracy pozwala pracownikom na swobodne dysponowanie czasem, co przekłada się na możliwość załatwienia spraw urzędowych w godzinach przedpołudniowych czy poranną opiekę nad dzieckiem. Coraz powszechniejszą formą elastycznego podejścia do pracy jest praca w formie Home Office. Zaletą realizowania obowiązków zawodowych w domu jest fakt, że oszczędza się cenny czas i pieniądze związane z dojazdami do miejsca pracy.
Darmowe posiłki
Niektóre przedsiębiorstwa oferują swoim pracownikom trzy darmowe posiłki dziennie, owoce lub desery dostępne przez cały dzień. Są nawet firmy, w których kawę dla pracowników przygotowują profesjonalni bariści. Opcji na współczesnym rynku benefitowym jest mnóstwo. Ten profit sprawia, że pracownik nie musi się martwić o codzienne przygotowywanie posiłku lub poranne pakowanie śniadania czy obiadu do pracy, co w znaczny sposób przekłada się na zaoszczędzony czas oraz pieniądze, które można wykorzystać na inne przyjemności. Większość firm benefitowych oferuje aplikacje, dzięki którym wystarczy minuta, by złożyć zamówienie, a posiłki zostaną dostarczone o określonej porze we wskazane miejsce przez wybrany catering. Menu ustalane jest indywidualnie z przedstawicielami firmy, co wpływa na dostosowanie do preferencji kulinarnych wszystkich pracowników i rodzaju wykonywanej przez nich pracy.
Prywatna opieka medyczna
To jedna z najbardziej powszechnych metod motywacji pozapłacowej. Firmy oferujące takie rozwiązania mają do zaproponowania coraz bardziej konkurencyjną ofertę. Różne abonamenty, obejmujące nie tylko pracownika, ale także jego rodzinę, zawierające wiele możliwych badań i profilaktyki oraz dostęp do wielu specjalistów: bezpłatne konsultacje u lekarza pediatry, coroczny kompleksowy przegląd stanu zdrowia, rzeczywiste pilnowanie czasu wizyt, opieka lekarska obejmująca także weekendy. Niewątpliwym walorem większości jest opieka medyczna, która działa w różnych miastach (np. Lux-Med, EnelMed, czy Medicover) – ma to szczególne znaczenie w przypadku osób, które wiele czasu spędzają w podróży – niezależnie od tego czy decydują o tym względy służbowe, czy prywatne, mogą skorzystać z opieki zdrowotnej w dowolnym miejscu.
Sportowe zajęcia w pracy i pakiety rekreacyjne
Niemal równie chętnie firmy oferują pracownikom pakiety sportowe. Podobnie jak w przypadku świadczeń medycznych, pakiety sportowe mogą być różnego typu w zależności od możliwości firmy. Część firm dysponuje własnymi siłowniami i basenami, inne korzystają z zewnętrznych ofert, wykupując specjalne abonamenty w klubach fitness – czasowe (zawierające wszystkie lub określone usługi klubu) bądź kwotowe (pracownik wybiera dowolne usługi, korzystając z określonej kwoty na karcie). W przypadku większych firm istnieją także specjalne programy, które dają ich pracownikom jeszcze więcej możliwości. Systemy takie jak Benefits System czy FitProfit nie wiążą pracownika z konkretnym klubem ani zajęciami – może on korzystać z dowolnego (zrzeszonego w programie) miejsca, wybierając dowolne, odpowiadające mu aktywności. Dzięki temu pracownik może efektywnie korzystać z pakietu, mogąc wybrać zajęcia, które mu się podobają, korzystając równocześnie z klubów, które są w pobliżu jego pracy lub domu, co ogranicza stratę czasu na dodatkowe dojazdy. Wielu pracodawców daje również możliwość dodatkowej przerwy na basen lub siłownię. Dzięki temu przerywają monotonię pracy, a normalny spadek energii zamieniają na efektywny wysiłek fizyczny i aktywny odpoczynek. Wiele firm umożliwia wykup kart fitness nie tylko dla pracowników, ale także dla ich rodzin.
Wygrywają najbardziej elastyczni
W zestawieniu nie mogło zabraknąć najbardziej nietypowych rozwiązań, które nieuchronnie stają się coraz bardziej powszechne. W temacie benefitów pracowniczych rzeczywistość zmienia się bowiem równie szybko jak technologia, a pracownicy są coraz bardziej kreatywni w wymyślaniu rozwiązań dostosowanych do nietypowych potrzeb. Możliwość przychodzenia do pracy z psem, gabinet masażu w miejscu pracy, roczny urlop bezpłatny, urlop na zagojenie złamanego serca czy wykupienie miejsca na cmentarzu to nie abstrakcyjna rzeczywistość, a elastyczne podejście do indywidualnych potrzeb pracownika oraz sposób na budowanie siły organizacji na dzisiejszym rynku pracy.
Natalia Zarzeka