Władze Spółdzielni Mieszkaniowej „Lazurowa” doskonale wiedzą, że nie mogą ograniczać się jedynie do zarządzania istniejącymi zasobami – skutecznie stawiają na rozwój, prowadząc kolejne inwestycje budownictwa mieszkaniowo-użytkowego, charakteryzujące się wysokim standardem wykończenia.
Spółdzielnia Mieszkaniowa „Lazurowa” powstała w 1990 roku w wyniku podziału Nauczycielskiej Spółdzielni Budowlano-Mieszkaniowej – jednej z największych warszawskich spółdzielni. Z kolei Osiedle Lazurowa powstało na przełomie lat 70. i 80. Obecne zasoby spółdzielni to 18 budynków mieszkalnych wielorodzinnych, w których jest 1456 lokali mieszkalnych. SM „Lazurowa” działa jako przedsiębiorstwo, którego głównym celem jest zaspokojenie potrzeb ekonomicznych, społecznych i kulturalnych zrzeszonych osób, na zasadzie współposiadania i demokratycznego zarządzania. Do głównych zasad demokracji w spółdzielni zalicza się: samopomoc, wspólną odpowiedzialność, sprawiedliwość oraz solidarność. Sukcesem lazurowych realizacji jest bez wątpienia dbałość o otoczenie, w którym będą mieszkać obecni bądź przyszli członkowie spółdzielni. Spółdzielnia Mieszkaniowa „Lazurowa” świetnie wypracowała sobie umiejętność łączenia nowoczesności z rewitalizacją obecnych zasobów. Duża ilość świetnie zachowanej zieleni, place zabaw i elementy małej architektury stanowią o atrakcyjności tego miejsca. Osiedle znajduje się w dzielnicy Bemowo i mimo odległości od centrum miasta jest z nim świetnie skomunikowane dzięki przyjaznej infrastrukturze drogowej – szybki dostęp do lotniska oraz pozostałych dzielnic Warszawy. Budowane metro stanie się dodatkowym ułatwieniem dla mieszkańców Bemowa.
PERSPEKTYWA ROZBUDOWY BEMOWA
Sukcesy spółdzielni i rozpoczęcie prac budowlanych w standardach deweloperskich podyktowane zostały chęcią odcięcia się od kierowania organizacją, opartego na przetrwaniu, czyli remontach starych zasobów i łatania dziur, gdy te tylko się pojawią. Władze „Lazurowej” działania rozpoczęły od swoistego remanentu wszystkiego, co wchodzi w skład spółdzielni – głównie gruntów i terenów zielonych.
– Za cel postawiliśmy sobie stworzenie, niejako na próbę, pierwszego nowego obiektu mieszkalnego w zupełnie nowym standardzie. Co więcej, postanowiliśmy wyjść na rynek komercyjny z częścią mieszkań, by rozwijać spółdzielnię również pod kątem ilości zrzeszonych członków. Każda inwestycja poprzedzona jest analizą zapotrzebowania na mieszkania i jakimi mieszkaniami jest zainteresowanie. Budujemy mieszkania na wymiar, idąc w kierunku klienta – podkreśla Zbigniew Gaca-Richter, Prezes Zarządu.
W 2015 roku zakończyła się pierwsza od wielu lat inwestycja mieszkaniowa „Lazurowy Zakątek”, polegająca na budowie zespołu budynków mieszkalnych wielorodzinnych z lokalami usługowymi i garażem podziemnym, który znacząco wyróżnia się na tle istniejących już zasobów. W inwestycji tej sprzedanych zostało łącznie 111 lokali mieszkalnych, 13 lokali użytkowych i 153 miejsca postojowe w 2 garażach podziemnych.
– Podjęliśmy wtedy decyzję o tym, że chcemy działać inaczej i konsekwentnie trzymamy się planu rozwoju naszej działalności w kierunku nowoczesności. Czas pokazał nam, że był to strzał w dziesiątkę. Mieliśmy więcej chętnych niż mieszkań, które jak na Warszawę oferowaliśmy w rewelacyjnej cenie. Głównie dlatego, że nie musieliśmy kupować gruntu, a jedynie zrealizować inwestycję. Dzięki nowoczesnym inwestycjom zaczęliśmy skutecznie konkurować z deweloperami. Jest tu wyjątkowo dużo pięknych, świetnie zagospodarowanych terenów zielonych, placów zabaw dla dzieci, miejsc idealnych dla wypoczynku. Okoliczne osiedla mają pełną infrastrukturę handlowo-usługową, są też doskonale skomunikowane z innymi częściami miasta – mówi Zbigniew Gaca-Richter.
Po niewątpliwym sukcesie władze nie spoczęły na laurach, postanawiając ruszyć z kolejnym projektem, czyli „Lazurowymi Ogrodami”. Budowa budynku wystartowała w listopadzie 2016 roku, a dobiegła końca w styczniu 2019 roku. Inwestycja objęła cztery budynki mieszkalne wielorodzinne o zróżnicowanej zabudowie, z lokalami usługowymi i podziemnym parkingiem.
– Zapotrzebowanie na nowe mieszkania w tej okolicy było równie ogromne, jak przy poprzedniej realizacji, co po raz kolejny było argumentem do rozpoczęcia przygotowań na rzecz powstania kolejnego budynku – podkreśla Zbigniew Gaca-Richter. – Bez inwestycji spółdzielni byłoby bardzo ciężko funkcjonować. Z dwóch pierwszych realizacji, „Lazurowego Zakątka” i „Lazurowych Ogrodów”, wygenerowaliśmy ponad 10 mln zysku, który przeznaczony został wyłącznie na remonty i rewitalizacje starych zasobów, których wartość przez to znacznie wzrosła – kontynuuje Prezes.
„Lazurowa Przystań” to oficjalna nazwa najnowszej inwestycji deweloperskiej „Lazurowej”, w której swoje miejsce ma znaleźć również nowa siedziba spółdzielni. W ramach inwestycji powstaną 63 lokale mieszkalne, 4 lokale usługowe oraz 82 miejsca postojowe w garażu podziemnym. Zaprojektowano jeden budynek mieszkalny wielorodzinny z pomieszczeniami usługowymi w parterze. Od strony ulicy Sterniczej budynek posiada 9 kondygnacji nadziemnych plus antresole, a w pozostałej części 7 kondygnacji. Pod całym budynkiem zaprojektowano garaż dwupoziomowy z wjazdem od ul. Sterniczej.
– Podobnie jak w poprzednich inwestycjach połowa mieszkań oferowana jest członkom spółdzielni „po kosztach”, zaś druga połowa znajduje nabywców na zasadach deweloperskich. Przyszli lokatorzy mogą na bieżąco wnosić uwagi odnośnie do aranżacji swojego przyszłego domu. Większość lokali została już sprzedana w ofercie wstępnej. Budujemy w terminie, dobrze i po przystępnych cenach. Stąd nie ma problemu ze sprzedażą i wiemy, że to zapotrzebowanie na nowe mieszkania jest – wyjaśnia Prezes.
Ten rok to planowany termin uzyskania przez spółdzielnię pozwolenia na budowę i rozpoczęcie budowy. Z kolei 2 lata to planowany czas trwania inwestycji.
To nie koniec inwestycji. Planowana jest również przebudowa centralnej części osiedla oraz budowa garażu wielopoziomowego.
– To duża i ambitna realizacja – zapewnia Gaca-Richter. – W ramach inwestycji powstaną dwa piętrowe budynki usługowo-handlowo-biurowe oraz dwa budynki 9-kondygnacyjne z powierzchniami usługowymi na dwóch pierwszych kondygnacjach, a także parkingi podziemne pod każdym budynkiem.
Tereny inwestycyjne SM „Lazurowa” powoli się kurczą, ale władze zapewniają, że nie chcą też na siłę dogęszczać osiedla i celowo niszczyć zieleni pod zabudowę. Podkreślają jednak przy tym bardzo duże zainteresowanie zasobami „Lazurowej”. To, co przyciąga do inwestowania w lazurowe zasoby, to bez wątpienia atrakcyjna lokalizacja, dobra cena, a przede wszystkim wysoka jakość. Co ważne, członkowie spółdzielni są usatysfakcjonowani, ponieważ pomimo wzrostu cen usług i towarów, „Lazurowa” nie podnosi opłat na fundusz remontowy i eksploatację. Koszty te od wielu lat pozostają bez zmian, na tym samym poziomie.
Przepis na sukces?
TRZEBA DOBRZE SKONTROLOWAĆ RYNEK, ZBADAĆ NASTROJE, DZIAŁAĆ METODĄ MAŁYCH KROKÓW I WPROWADZAĆ ŚMIAŁO SWOJE POMYSŁY
Martyna Motylska