MAEM to marka z Małopolski aspirująca do miana światowego potentata wśród producentów alternatywnych części zamiennych maszynowni statków. Stawiają przed sobą coraz wyższe cele. W tej firmie fundamentem są ludzie. Rozmawiamy z Katarzyną Brodecką, Dyrektor Jakości.
Czym zajmuje się firma? Czy Państwa branża jest mocno konkurencyjna?
Katarzyna Brodecka: Jesteśmy niezależnym producentem części zamiennych do różnych urządzeń maszynowni statków. Specjalizujemy się w urządzeniach do oczyszczania paliwa, oleju oraz filtracji. Wieloletnia aktywność biznesowa pozwoliła nam przekształcić się w cenionego i uznanego producenta na całym świecie. Przez ten okres dostarczyliśmy setki tysięcy różnorodnych produktów na tysiące statków wszystkich typów. Jesteśmy w stanie zaprojektować, odtworzyć i wyprodukować każdy, najbardziej nawet skomplikowany element w najwyższych klasach tolerancji wymiarowych – od najprostszych podkładek i uszczelek aż po najbardziej skomplikowane, wysokoobrotowe elementy wirujące.
Pracodawca dba o nieustanny rozwój kadry. Jakie działania Państwo podejmują w celu podnoszenia kwalifikacji pracowników?
Wspieramy samodoskonalenie. Stawiamy na wzrost kompetencji pracowników, dlatego w MAEM funkcjonuje wewnętrzny system rozwoju ich umiejętności, który podlega okresowej aktualizacji. Na podstawie danych wynikających z systemu, przełożony jest w stanie zaplanować szkolenia dla swojego podwładnego. System ten pozwala nam zdefiniować, na jakim etapie rozwoju kompetencyjnego znajduje się dany pracownik i na tej podstawie zidentyfikować luki, nad którymi należy pracować (w zakresie posiadanych umiejętności, ale również wymaganych na danym stanowisku kwalifikacji). Aktualnie pracujemy nad połączeniem tego systemu ze ścieżką rozwoju pracowników (awansu pionowego i poziomego oraz umiejscowienia pracownika na odpowiednim szczeblu struktury organizacyjnej – która również nie należy do standardowych).
Jak pozyskać zaangażowanego pracownika i sprawić, aby związał się z firmą na długie lata?
Pierwszym krokiem do pozyskania zaangażowanego pracownika jest zapewnienie odpowiedniego procesu rekrutacji. Poszukujemy najlepszych specjalistów różnymi kanałami. Bardzo ważne są dla nas umiejętności i kompetencje potencjalnych pracowników. Patrzymy również na osobowość kandydata. Poszukujemy ludzi, którzy wyznają i kierują się takimi samymi wartościami co my.
W drugim kroku podejmujemy szereg działań, w ramach których chcemy sprawić, że pracownik sam będzie chciał z nami współpracować przez długie lata. Cenimy umiejętność słuchania i otwartość. Wzajemny szacunek i atmosfera są dla nas niezwykle ważne. Dlatego właśnie na podstawie zainteresowań i propozycji pracowników powstały różne akcje z zakresu Społecznej Odpowiedzialności Biznesu (CSR), między innymi akcja rowerowa czy grupa biegaczy MAEM Runners Team.
Jakie cele stawia przed sobą MAEM?
Planujemy osiągnąć pozycję wiodącego dostawcy i producenta alternatywnych części zamiennych dla przemysłu morskiego w Europie. Chcemy rozszerzyć zakres działań poprzez projektowanie i produkowanie własnych części zamiennych, a następnie oferować je pod własną marką. Podejmujemy również działania mające na celu poszukiwanie nisz rynkowych, gdzie wymagana jest najwyższa kultura technologiczna i niewielkie serie produkcyjne. Podjęliśmy decyzję o rozszerzeniu swojego asortymentu i pojawienie się w branży lotniczej. Pragniemy również, aby przestrzeganie zasad ochrony środowiska było wpisane w naszą kulturę organizacyjną.
Jakie działania podejmujecie Państwo na rzecz lokalnej społeczności?
W pierwszej kolejności nawiązujemy współpracę z lokalnymi dostawcami wyrobów i usług. Tworzymy nowe miejsca pracy. Nawiązaliśmy współpracę ze Stowarzyszeniem IPA. Staramy się regularnie wpierać akcje charytatywne, stowarzyszenia i fundacje. W tym roku rozpoczęliśmy współpracę z Panem Andrzejem Flachem, członkiem Fundacji „Sztuki Osób Niepełnosprawnych”. Wspieramy również organizacje: Stowarzyszenie Rodziców i Przyjaciół Dzieci z Zespołem Downa „Tęcza” w Krakowie oraz Fundację „Pies Przewodnik” w ramach organizowanych przez nas akcji sportowych. Współpracujemy z lokalnymi szkołami i przedszkolami przy organizacji pikników rodzinnych. Jedną z obecnych akcji jest również „Nakręcanie na pomaganie”, w ramach której zbieramy nakrętki plastikowe i baterie na rzecz Nikoli Kurpas – dwunastoletniej dziewczynki z okolic Oświęcimia, która potrzebuje kosztownego leczenia. Od marca do końca tego roku wspierać będziemy jednorazową wpłatą dziewięć schronisk dla zwierząt. Na tym jednak nie przestajemy, w kolejnych miesiącach będziemy wspierać dwie następne instytucje potrzebujące pomocy.
Co buduje siłę marki MAEM?
Ludzie! To pracownicy i ich zaangażowanie budują siłę marki MAEM.
Dziękuję za rozmowę.
Marta Turek