Sześć hal produkcyjnych, ocynkownia, malarnia, prototypownia, biuro konstrukcyjne i ponad 200 zatrudnionych osób – tak w skrócie można opisać firmę MABO. Do tego ponad 15 milionów złotych inwestycji w ostatnich latach, 50% udziału eksportu w sprzedaży oraz ponad 50 tysięcy m² powierzchni. MABO Sp. z o.o. działa w branży metalowej, a misją firmy jest dostarczanie wysokiej jakości innowacyjnych produktów i usług
Historia MABO ma już niemal 55 lat. 1 czerwca 1967 roku w Szczecinie-Zdrojach Adolf Bogacki otworzył własny zakład ślusarski. Nazwa powstała z połączenia pierwszych liter imion założyciela i jego żony połączonych z pierwszymi literami nazwiska. Impulsem uruchomienia działalności była pasja tworzenia będąca jednocześnie wyuczonym zawodem właściciela. Był (i jest) przekonany, że metal to najlepsze tworzywo – wdzięczne, plastyczne i wytrzymałe, z którego można wykonać wszystko, o ile wie się, jak to zrobić.
Pierwsze dwie dekady działalności – tak jak dla wszystkich – były trudne, ponieważ przedsiębiorczość była akceptowana jako „zło konieczne”. Bez zgody władz nie można było zatrudniać pracowników, kupienie maszyn, narzędzi czy też odpowiednich materiałów do produkcji było niezwykle trudne – wszędzie tego brakowało. Pierwszym zwrotnym punktem działalności MABO było pozyskanie zamówienia na produkcję korpusów zaworów dla niemieckiej firmy z Magdeburga, wówczas jedynego słusznego kraju niemieckiego, tj. Niemieckiej Republiki Demokratycznej. Współpraca ta trwała niemal 20 lat i pozwoliła na rozwój firmy. Kolejnym kamieniem milowym w historii MABO było uruchomienie w połowie lat 80. seryjnej produkcji czaszy anten satelitarnych. Rozwój produkcji pozwolił na zakup nowych terenów i inwestycje w obiekty i infrastrukturę produkcyjną.
Dzisiaj po niemal 55 latach MABO ma ugruntowaną na rynku polskim pozycję jednego z wiodących producentów słupów oświetleniowych, sygnalizacyjnych, trakcyjnych oraz bramownic drogowych. Jest pewnym i silnym partnerem wśród producentów skomplikowanych konstrukcji stalowych i metali kolorowych. Wytwarza również konstrukcje wsporcze dla infrastruktury kolejowej, tramwajowej, drogowej. Produkuje elementy do turbin wiatrowych i szeroką gamę rozwiązań dla przemysłu i budownictwa. – Naszą misją jest rozwój w branży wyrobów metalowych oraz dostarczanie solidnych, innowacyjnych produktów i usług. Realizujemy ją poprzez elastyczne podejście do potrzeb klientów oraz ciągłe doskonalenie kadry i procesów w przyjaznym i bezpiecznym środowisku pracy – podkreśla Andrzej Kowalczyk, prezes zarządu MABO Sp. z o.o.
Od początku działalności Adolf Bogacki kładł nacisk na dywersyfikację produkcji, stąd w 2009 roku nawiązanie współpracy z branżą kolejową. Na początku była to prosta produkcja elementów osprzętu sieci trakcyjnej. Kolejnym krokiem było utworzenie konsorcjum z Akademią Górniczo-Hutniczą z Krakowa i wspólne stworzenie w ramach programu Innotech, finansowanego przez NCBiR, innowacyjnego systemu podwieszeń górnej sieci trakcyjnej II generacji, opartej na aluminiowych podwieszeniach i automatycznych sprężynowych napinaczach przewodów jezdnych i lin nośnych, które zostały wyróżnione wieloma nagrodami. – Nieprzerwanie pracujemy nad nowymi innowacyjnymi produktami dla transportu szynowego i nie tylko – mówi prezes Kowalczyk.
W branży kolejowej MABO nie ogranicza się jedynie do wytworzenia i dostawy napinaczy. Urządzenia firmy mają ułatwiać pracę zespołom montującym i finalnemu użytkownikowi. Stąd ważne jest dla MABO, aby produkowane urządzenia były proste w montażu i regulacji, trwałe, bezobsługowe i bezawaryjne. W ramach wsparcia odbiorców spółka uzupełniła ofertę o bezpłatną aplikację MABO SetSoft, wspierającą czynności montażowe napinaczy i ich eksploatację. MABO SetSoft praktycznie do zera eliminuje możliwość powstania błędu przy montażu, a także w szybki sposób pozwala sprawdzić, czy urządzenie pracuje prawidłowo.
– Na bazie napinaczy produkcji MABO stworzyliśmy system ciągłego monitorowania pracy sieci trakcyjnej, a także pracy samych napinaczy. System rejestruje, analizuje i przekazuje do stanowiska operatorskiego informacje o pracy sieci, wysyłając komunikat o odchyleniach i ich przyczynach wraz z podaniem lokalizacji zdarzenia. Jest on tani, prosty w eksploatacji i z całą pewnością wpłynie na bezawaryjną pracę górnej sieci trakcyjnej, a zarządcy sieci ułatwi proces decyzji eksploatacyjnych – dodaje Andrzej Kowalczyk.
MABO ma ugruntowaną w branży pozycję, dzięki wysokiej jakości i innowacyjności produkowanych wyrobów i konstrukcji z metalu dla infrastruktury kolejowej i drogowej, ale również miejskiej w Polsce i za granicą. Pracownicy MABO niemal każdego dnia wspierają klientów na każdym etapie realizacji ich projektów, zaczynając od dobrania optymalnych rozwiązań, poprzez wsparcie w całym procesie inwestycyjnym i eksploatacji, oferując przy tym pełne zaangażowanie w realizacje zadania oraz wsparcie wyspecjalizowanej kadry.
Marcin Pawlenka