Politechnika Morska w Szczecinie to państwowa wyższa uczelnia techniczna, której początki sięgają 1947 roku. Specjalizuje się w kierunkach studiów związanych z nawigacją, żeglugą oraz budową maszyn i mechatroniką. Jako jedyna w Polsce dysponuje 20-metrową szkoleniową turbiną wiatrową. Placówka zdobyła EUROPEAN QUALITY CERTIFICATE ® 2023 w kategorii: Nauka
Atutem szczecińskiej uczelni są przede wszystkim nowoczesne kierunki studiów, innowacyjny program kształcenia, najwyższej klasy laboratoria i symulatory. Ważnym wydarzeniem w historii uczelni była ubiegłoroczna zmiana nazwy z akademii na politechnikę, która otworzyła przed placówką nowe możliwości rozwoju. Otwarto nowe zaplecze badawczo-dydaktyczne: uczelnia wzbogaciła się o pięć nowych laboratoriów, w tym o interaktywną pracownię aparatów wysokich napięć, laboratorium interaktywnej nawigacji oraz laboratorium telekomunikacji i systemów automatyki.
Oferta edukacyjna dostosowana jest zarówno do osób chcących pracować na morzu, jak i na lądzie. Dla pasjonatów zainteresowanych morzem i morskością oferowane są takie kierunki jak: nawigacja, żegluga śródlądowa, mechanika i budowa maszyn, mechatronika. Absolwenci oprócz tytułu inżyniera mogą ukończyć studia również z dyplomem oficera, który uprawnia do pracy na morzu. Na zainteresowanych, chcących pracować na lądzie, czekają m.in.: logistyka, oceanotechnika, geodezja i kartografia, hydrografia, informatyka oraz geoinformatyka. Oferta kształcenia jest ciągle doskonalona i dopasowywana do potrzeb, mając na uwadze przede wszystkim rynek pracy.
– Dokładamy wszelkich starań, aby studenci byli pewni swojego zawodu i wykonywali go z pasją zaszczepioną przez naszą wykwalifikowaną kadrę już na poziomie edukacji – podkreśla rektor Politechniki Morskiej w Szczecinie dr hab. inż. kpt. ż.w. Wojciech Ślączka, prof. PM.
Ostatnio uczelnia przeżywa pasmo sukcesów związanych z dynamicznym rozwojem. W tym roku otwarto jedyną w Polsce 20-metrową szkoleniową turbinę wiatrową przy uczelni wyższej, która służyć ma do szkolenia studentów kierunku inżynierskiego związanego z morską energetyką wiatrową. Na terenie Wydziału Mechanicznego wybudowano również Centrum Szkoleniowe Offshore MUSTC, które wyposażono w najnowocześniejsze urządzenia m.in. symulator sztormu, wykorzystywany do przeprowadzenia specjalistycznych kursów i szkoleń.
Misją placówki jest ciągły rozwój, co pokazuje kolejna inwestycja, jaką jest Centrum Eksploatacji Obiektów Pływających (CEOP). Centrum wyposażone jest w ultranowoczesne laboratoria ze stałym dostępem do Odry. Z Centrum będą korzystać studenci i nauczyciele akademiccy w ramach prac dyplomowych wymagających długotrwałego i regularnego procesu badawczego, a także szkoleń.
Placówka posiada także własny statek badawczo-szkolny m/s Nawigator XXI. Umożliwia on naukę nawigacji, obsługi urządzeń oraz symuluje życie codzienne na pokładzie. Jednostkę przystosowano do żeglugi po Morzu Północnym i innych akwenach otwartych w odległości 200 mil morskich od miejsca schronienia oraz po Morzu Bałtyckim i innych morzach zamkniętych.
Uczelnia prowadzi również działalność naukową w obszarze nauk inżynieryjno-technicznych i ekonomicznych oraz ma wieloletnie doświadczenie we współpracy z podmiotami gospodarczymi, wiodącymi instytucjami naukowo-badawczymi i innymi uczelniami w Polsce oraz za granicą. Współpraca z podmiotami gospodarczymi obejmuje usługi eksperckie: analizy, ekspertyzy, usługi badawcze, podwykonawstwo badawczo-rozwojowe, współrealizacje z firmami projektów badawczych lub wdrożeń, sprzedaje lub licencjonuje swoje rozwiązania. Ponadto uczelnia współpracuje ze środowiskiem biznesu, aby jak najlepiej poznać oczekiwania i potrzeby rynku pracy, a w konsekwencji ulepszać swoją ofertę edukacyjną w taki sposób, aby zapewnić studentom komfortowy start w przestrzeni pracy.
– Należy zauważyć, że wszystkie większe inwestycje w naszym kraju związane z obszarem Morza Bałtyckiego przeprowadza się z udziałem naszych ekspertów, niezależnie od tego, czy chodzi o analizę ryzyka czy geodezyjne badania geograficzne. Jest to swoisty poligon badawczy dla naszych naukowców, dzięki któremu dysponujemy rzeczywistymi danymi do analiz naukowych i przemysłowych – podsumowuje rektor Politechniki Morskiej w Szczecinie Wojciech Ślączka.