RFID – technologia w służbie BHP
Wprowadzenie nowoczesnych technologii do usług wynajmu i czyszczenia odzieży zdecydowanie zwiększyło jakość obsługi. W wielu branżach obsługa stroju ochronnego pracownika oznacza czyszczenie jej po niemal każdym użyciu. Często jest to odzież specjalistyczna, wymagająca specjalnego procesu czyszczenia, która prana w domowych warunkach zbyt szybko straci swoje właściwości. Niezbędne jest więc skorzystanie z usług, które dają gwarancję zastosowania procedur, produktów i zasad, dzięki którym specjalistyczne stroje – np. kwasoodporne – zachowają swoje właściwości. Dla zarządzających procesem BHP w firmach niezwykle ważnym jest, by znać „drogę”, jaką ta rzecz przebyła, by wiedzieć, jakiej ilości procesów „doprowadzenia do właściwego stanu użytkowego” została poddana i kiedy należy ją wymienić na nową. Rozwiązania, które proponuje Berendsen, wykorzystują najnowocześniejsze technologie, dzięki którym cały proces – od przyjęcia ubrania, poprzez pranie, suszenie, aż do wydania go pracownikowi – jest w pełni transparentny i sprawdzalny.
Technologia RFID wspiera nie tylko usługi wynajmu i utrzymywania w czystości ubrań, ale również mat podłogowych. To element w wielu przypadkach będący na pierwszej linii walki o czystość firm. Wyobraźmy sobie tę matę w deszczowy dzień… Dziesiątki nóg przynoszące z zewnątrz brud i wodę muszą zostać oczyszczone w niezauważalny sposób. To właśnie wyróżnia w tej kwestii maty Berendsen – realna i sprawdzona chłonność wody nawet do dwunastokrotności swojej wagi. Dodatkowym atutem jest bezobsługowość – czyszczenie i pranie oraz naprawy są zawarte w formule wynajmu. Istotne jest również to, iż mata ta zostaje poddana procesowi prania w taki sposób, by nie tracić swoich właściwości.
Po pierwsze środowisko
Pranie innych elementów, dzięki którym zachowujemy czystość, czyli mopów czy niezwykle potrzebnego w dzisiejszym świecie czyściwa przemysłowego wielokrotnego użycia, wiąże się z uciążliwą dla środowiska działalnością. Czyściwo prane jest w jednej z najbardziej przyjaznych dla środowiska pralni, która działa w schemacie zamkniętego obiegu. System recyklingu i oczyszczania wody sprawia, że proces prania pochłania tylko 10 proc. zasobów potrzebnych przy procesie pozbawionym systemu oczyszczania. Angażując się w realny rozwój odpowiedzialności społecznej i biznesowej, Berendsen dba również o środowisko. Zmniejszając zużycie wody, energii czy detergentów, wprowadza ekowzornictwo lub redukuje negatywny wpływ na środowisko, jaki niesie jego działalność.
PRAKTYCZNI – niezauważalni
Bo czy wchodząc do firmy, biura czy urzędu, zadajemy sobie pytanie, skąd i czy w ogóle jest mata podłogowa? Jeśli jest, ważne, że zbiera brud, który nie jest roznoszony po pomieszczeniach. Matę podłogową, przez którą przechodzimy, mijamy, nie zadając sobie nawet pytania, kiedy ostatnio była czyszczona. Albo czy zastanawiamy się, kiedy ubranie obsługującej nas osoby było prane, prasowane i we właściwy sposób przygotowane do pracy? Nie zauważamy także tego, w co ubrany jest mechanik, osoba, która sprząta czy spawa konstrukcję, którą zamówiliśmy. Do tego dochodzą prozaiczne, ale jakże istotne dla zdrowia i komfortu urządzenia higieny: dozownik mydła, podajnik ręczników czy zwykła szczotka do toalety. Skąd to jest i dzięki czemu mamy pewność, że poziom czystości jest właściwy? Każdy ze wskazanych elementów składa się na swego rodzaju ścieżkę higieny i bezpieczeństwa. Ścieżkę, która jeśli spełnia założenia, jest dla nas, użytkowników, praktycznie niezauważalna. Dopiero kiedy któregoś elementu brakuje lub nie działa, widzimy, jak jest ważny.
Marek Mróz