O innowacjach, zielonej energii oraz nowych projektach firmy Rockfin, rozmawiamy z Michałem Wróblewskim, prezesem zarządu
Rockfin jest wiodącą na świecie firmą inżynieryjną, specjalizującą się w projektowaniu, produkcji, testowaniu i serwisowaniu systemów olejowych, paliwowych do turbin gazowych, turbin parowych, generatorów, kompresorów oraz wysokociśnieniowych napędów i systemów sterowania. Swoją karierę w Rockfin rozpoczął Pan ponad 10 lat temu. Czy to doświadczenie na różnych szczeblach organizacji dało przewagę?
Oczywiście. Można powiedzieć, że poznałem firmę od podszewki. Pomogło również moje wcześniejsze doświadczenie zawodowe, które zdobyłem pracując przez lata w międzynarodowych korporacjach z najwyższego światowego topu gdzie skupiałem się na działalności operacyjnej, zarządzeniem łańcuchem dostaw i planowaniem. Dzięki temu w 2014 roku kiedy Rockfin potrzebował istotnych zmian mogłem je zaproponować i wdrożyć z sukcesem. Zaczynałem od funkcji dyrektora operacyjnego oraz wiceprezesa, a moim podstawowym zadaniem było opomiarowanie i jasne określenie celów operacyjnych, a także uzupełnienie brakujących procesów dla dalszego, zrównoważonego rozwoju organizacji. W 2018 roku objąłem stanowisko wiceprezesa ds. sprzedaży i rozwoju, a od dwóch lat mam ogromną przyjemność prowadzić spółkę jako całość wraz z zespołem, który budowałem sukcesywnie przez ostanie lata.
Rockfin, z 33-letnią historią i licznymi osiągnięciami w zakresie innowacji, jest wiodącą firmą inżynieryjną na świecie. Jaki jest klucz do sukcesu?
Kluczowymi czynnikami, które przyczyniły się do naszego sukcesu, są innowacyjność i elastyczność. Jako przedsiębiorstwo z bogatym doświadczeniem w inżynierii i produkcji systemów dla strategicznych sektorów przemysłu zdecydowaliśmy się skoncentrować na innowacyjności, z silnym naciskiem na badania i rozwój. Naszym celem nie było przekształcenie się w typową korporację, lecz utrzymanie wysokiego poziomu elastyczności, zrozumienia potrzeb klientów oraz aktywnego wsparcia. Te aspekty odróżniają nas od konkurencji.
W czerwcu, w ramach projektu HyVentive, z sukcesem uruchomiliście Państwo innowacyjny generator wodoru oparty na technologii alkalicznej elektrolizy wody. To pierwszy taki generator, który został w pełni zaprojektowany, zbudowany i uruchomiony w Polsce, co stanowiło istotne wydarzenie dla całego zespołu.
Jesteśmy niezwykle dumni z tego osiągnięcia, nad którym pracowaliśmy przez niemal dwa lata. Wodór zyskuje na znaczeniu jako paliwo przyszłości, zwłaszcza w kontekście rosnącego zapotrzebowania na zieloną energię. Nasz generator wodoru może być zasilany energią odnawialną, pochodzącą z takich źródeł jak farmy wiatrowe czy instalacje fotowoltaiczne, co umożliwia lokalną produkcję zielonego wodoru – paliwa bezemisyjnego, wyjątkowo korzystnego dla środowiska. Nasza strategia koncentruje się na aktywnym wspieraniu transformacji energetycznej.
Czy aspekty środowiskowe i ekologiczne były główną motywacją do realizacji projektu HyVentive?
Decyzje podejmowane dzisiaj będą miały długoterminowe konsekwencje. Jako firma nie możemy ignorować globalnych zmian, które nas dotykają. Nasza decyzja o zaprojektowaniu i budowie pierwszego polskiego generatora wodoru odzwierciedla naszą dojrzałość oraz społeczną odpowiedzialność za przyszłość. Nie czekaliśmy na dotacje, subwencje ani wsparcie finansowe; był to w pełni przemyślany projekt, który zrealizowaliśmy z własnych środków.
A co z jakością?
Jakość, podobnie jak innowacyjność, jest głęboko zakorzeniona w naszej firmie. Stale dążymy do promowania podejścia, w którym jakość jest wytwarzana u źródła . Podczas gdy wielu managerów posługuje się hasłami typu „Quality First”, „Safety First” czy „Customer First”, my kierujemy się i wdrażamy zasadę „Quality Always” – jakość zawsze. Pracujemy nad tym, aby kwestie związane z jakością stały się integralną częścią naszego DNA. Z pokorą podchodzimy do wszelkich niezgodności, które naturalnie pojawiają się w firmie, traktując je jako cenne okazje do dalszego doskonalenia. Największym uznaniem dla naszej dbałości o jakość są oceny naszych klientów i globalnych partnerów biznesowych, takich jak General Electric, Siemens Energy, Mitsubishi Heavy Industries czy MAN Energy Solutions.
Jakie są plany rozwojowe firmy?
Nasze przyszłe działania będą bez wątpienia skupiać się dalej na wspieraniu transformacji energetycznej, projektowaniu, wytwarzaniu rozwiązań do produkcji ekologicznych paliw z wykorzystaniem odnawialnych źródeł energii oraz rozwoju w obszarze energetyki jądrowej. Zamierzamy aktywnie uczestniczyć w realizacji polskich i europejskich projektów jądrowych, odgrywając kluczową rolę w ich wdrażaniu, partycypując aktywnie w procesie dekarbonizacji i transformacji energetycznej tworząc nowy, czysty ekosystem dla kolejnych pokoleń.