Tegoroczny maj do najcieplejszych nie należy. Ale gdyby wykorzystać kamerę termowizyjną nad mapą Polski, okazałoby się, że w trzy majowe dni – pomiędzy 14 a 16, najczerwieńsza czerwień (oznaczająca najwyższe temperatury) to Centrum Edukacyjno-Kongresowe Politechniki Śląskiej w Gliwicach.
To właśnie tam, w pięknych i nowoczesnych salach konferencyjnych CEK odbywał się Ogólnopolski Kongres Jakościowy. Trzy dni pełne wymiany doświadczeń, nawiązywania nowych kontaktów i odświeżania tych już nieco starszych, szukania i znajdowania pomysłów i inspiracji – a wszystko pod hasłem jakości. Bo wiedza i relacje kształtują współczesny biznes.
Prawie 200 Uczestników miało okazję współtworzyć kongresowy klimat od samych pierwszych minut otwarcia i spotykać się w gronie ekspertów i liderów szeroko pojętego zarządzania i zapewniania jakości.
Kongres rozpoczął się w środowy poranek od uroczystego otwarcia, przedstawienia i przywitania, po których uczestnicy mieli okazję wysłuchać o relacjach między koncepcjami zarządzania przedsiębiorstwem, o których mówił dr hab. inż. Marek Roszak, prof. PŚ. Kolejne prelekcje dotyczyły tematów powiązanych z rozwojem organizacji i rozwojem własnym liderów i managerów, a także poszczególnych zespołów. Barbara Łyszkowska zwracała uwagę na zasób Lidera, jakim jest kapitał psychologiczny, Marcin Polak pokazywał, w jaki sposób dostosowanie do indywidualnych potrzeb klienta wpływa na efektywność i satysfakcję, a Magdalena Gawarecka wskazywała miejsce efektywności energetycznej w strategii firmy. Uczestnicy wraz z Anną Malinowską zastanawiali się, dlaczego dziś każda firma potrzebuje kompetencji związanych z Problem Solving, a z Danielem Szałwińskim próbowali odpowiadać na pytanie o warunki udanej transformacji w powiązaniu z organizacjami typu silosowego czy procesowego. Małgorzata Biarda, kontynuując tematykę ESG wskazywała na szanse, nawet mimo ostatniego zawirowania w tym temacie, a prof. dr hab. inż. Tomasz Koch – na realizowanie strategii, rozwiązywanie problemów i rozwój pracowników każdego dnia, czyli po prostu codziennym zarządzaniu. Pozostając w temacie zarządzania Adrian Dekert opowiadał o przejrzystym, odpowiedzialnym i zrównoważonym łańcuchu dostaw, dr inż. Maciej Pieńkowski – o grywalizacji w rozwiązywaniu problemów organizacyjnych, dr Iwona Burka – o zwinnym myśleniu jako kluczu do przewagi konkurencyjnej i skutecznego zarządzania organizacjami. Intensywne jakościowe rozważania pierwszego dnia zakończyły się podkreśleniem przez Grażynę Żarlicką, w jaki sposób promocja jakości pomaga w budowaniu przewagi konkurencyjnej organizacji.
To jednak nie koniec emocji dnia pierwszego. Przy oprawie muzycznej Latającego Kwartetu Arkadego Ptaka w wyjątkowej przestrzeni Galerii Gliwickich Zakładów Urządzeń Technicznych S.A. odbywała się Gala Integracyjna połączona z wręczeniem prestiżowych nagród Promotor Jakości. Kapituła konkursowa pod przewodnictwem dr inż. Moniki Partyka już kilka tygodni wcześniej spędziła długie godziny na dyskusjach przed ostatecznym wskazaniem laureatów i wyróżnionych, a podczas ogłaszania i wywoływania nazwisk widoczne było wyraźne wzruszenie nagrodzonych. Tych emocji nie można było ukryć, tak samo jak dumy i poruszenia Anny Farion – głównej organizatorki Kongresu oraz inicjatorki konkursu Promotor Jakości.
W drugim dniu Ogólnopolskiego Kongresu Jakościowego uczestnicy mieli niezwykle rzadką okazję zwiedzania największego Europejskiego Centrum Inżynieryjnego w Polsce – Monroe European Engineering Center – miejsca, gdzie tworzy się przyszłość przemysłu, wyposażonego w innowacyjne technologie i nowoczesne rozwiązania inżynieryjne.
A po powrocie do Centrum Edukacyjno-Kongresowego Politechniki Śląskiej w Gliwicach konieczny był bardzo trudny wybór pomiędzy Strefą Eksperta B2B, gdzie miały tworzyły się nowe możliwości biznesowe w oparciu o 7 zasad zarządzania jakością w praktyce. Pod czujnym okiem Margo Wieczorek i Barbary Łyszkowskiej można było porozmawiać o orientacji na klienta (Marek Mirowski), przywództwie (Dagmara Modrzejewska), zarządzaniu relacjami (Tomasz Flakiewicz), podejściu procesowym (Dariusz J. Łotysz), zaangażowaniu ludzi (Tomasz Szklarski), ciągłym doskonaleniu (Malwina Kopczyńska) oraz podejmowaniu decyzji w oparciu o fakty (Tomasz Miler).
Równolegle ze Strefą Eksperta odbywały się panele dyskusyjne z udziałem uczestników. Podczas jednego z nich rozważano zagadnienia kreowania wartości organizacji w oparciu o zasady zarządzania jakością i budowanie świadomości (pierwszą debatę prowadził prof. Radosław Wolniak, a udział w niej brali Marek Śliboda, Łukasz Petrus, Mirosław Spyra i dr Katarzyna Zawierucha-Kozłowska), podczas kolejnego – zagadnienia doskonalenia organizacji w zakresie zastosowania instrumentarium zarządzania jakością (ta debata skupiała dr inż. Piotra Barosz, prof. Krzysztofa Nowackiego, Marcina Opalińskiego i prof. Anetę Wysokińską pod przewodnictwem prof. Katarzyny Hys). Drugi dzień kongresu to również studium przypadku związane z budowaniem jakościowej świadomości (Zdzisław Konior, Dariusz Toczko) oraz wykorzystaniem metodyki 6 Sigma w procesie rozwoju produktu (Zbigniew Kominek). Uczestnicy mieli również możliwość wysłuchania Mariusza Kapusty – jak zwinne planowanie z AI wiąże się z wspieraniem wczesnych etapów projektu oraz Pawła Walkowskiego – jak żyć z NIS2.
Perfekcyjnej organizacji towarzyszyły niezwykle dopracowane zapowiedzi prowadzących – doświadczonej w tej roli, ale debiutującej na OKJ – Marty Pomietlorz-Loska oraz – tradycyjnie już – Daniela Szałwińskiego.
Tegoroczny Ogólnopolski Kongres Jakościowy to również cenne warsztaty praktyczne, będące niejako przysłowiową wisienką na torcie – trzeciego dnia. Jakub Kocjan prowadził warsztaty z Lean Center Games, a Iwona Burka – warsztaty z grą Trigger Mind. Anna Farion wprowadzała uczestników warsztatów w tajniki kultury jakości w praktyce i wspólnego analizowania jak utrzymać pożądane wyniki w organizacji, a Urszula Balon z uczestnikami zastanawiała się nad kosztami jakości w zarządzaniu organizacją. Małgorzata Biarda wskazywała na praktyczne aspekty zarządzania ryzykiem w zintegrowanym systemie zarządzania wg ISO 31000:2018, a Magdalena Gawarecka i Mariusz Gołąb – wypływali z uczestnikami na oceany możliwości efektywności energetycznej w strategii organizacji.
Kongres nie mógłby zaistnieć bez całej rzeszy osób zaangażowanych – począwszy od samych uczestników oraz głównej organizatorki – Anny Farion wraz z Partnerami Jakości bez Retuszu, ale także współorganizatora – Klubu POLSKIE FORUM ISO 9000 i sponsorów – firm Tenneco, UNIMOT Bitumen, TÜV SÜD oraz CAST. Partnerami Kongresu byli miasto Gliwice, Leadership Center, Katowicka Specjalna Strefa Ekonomiczna S.A., Stowarzyszenie Polska Grupa Motoryzacyjna, Toyota Motor Manufacturing Poland Sp. z o.o., Polskie Centrum Rozwoju Innowacji i Nauki Marta Pomietlorz-Loska, Silesian Startup Foundation, KLER S.A. oraz konferencja „Jakość przyszłości – przyszłość jakości (QFFQ) organizowana przez Katedrę Zarządzania Jakością Uniwersytetu Ekonomicznego w Krakowie.
Patronat honorowy nad Kongresem objęli: Wojewoda Śląski Marek Wójcik, Prezydent Miasta Gliwice Katarzyna Kuczyńska-Budka, Rektor Politechniki Śląskiej prof. dr hab. inż. Marek Pawełczyk, Prezes Polskiego Komitetu Normalizacyjnego Ewa Zielińska, Instytut Nauk o Jakości i Zarządzania Produktem, Komitet Inżynierii Produkcji PAN, Fundacja Rozwoju Uniwersytetu Ekonomicznego we Wrocławiu, Fundacja Qualitas, Polskie Centrum Badań i Certyfikacji S.A., Dziekan Wydziału Mechanicznego Technologicznego PŚ prof. dr hab. inż. Marcin Adamiak, Regionalna Izba Przemysłowo-Handlowa w Gliwicach oraz Biuro Karier Politechniki Śląskiej.
Patronatem mediowym Kongres objęli Quality Magazyn (QMAG), TVP3 Katowice, Leancenter Games, Platforma badawcza Enpulse, Lean Enterprise Institute Polska Sp. z o.o., 3don.pl, Klub Integracji Europejskiej, magazyn ludzi biznesu przedsiębiorcy.ue, zrobotyzowany.pl, staleo.pl, leancenter.pl, jakosc.biz, centrum.jakosci.pl, teraz-srodowisko.pl, comparic.pl, a także kwartalnik „Business HUB” oraz czasopismo „Problemy Jakości”.
Ogólnopolskiego Kongresu Jakościowego nie można podsumować jednym zdaniem. Przede wszystkim dlatego, że wpisał się już na stałe w kalendarz najważniejszych wydarzeń w Polsce. A może i na świecie? Patrząc na międzynarodowy charakter wielu uczestniczących organizacji – z pewnością tak jest!
Czy zobaczymy się za rok? Cóż, nikt z nas nie ma szklanej kuli do przepowiadania przyszłości, ale – bazując na doświadczeniach, widać szanse – graniczące wręcz z pewnością.
🎥 RESTREAM PRELEKCJI
„Jesteś tym, co jesz – ale skąd wiesz, co jesz?”
📍 Monika Partyka, Food Technical Director
📅 Drugi dzień Ogólnopolskiego Kongresu Jakościowego
📍 Centrum Edukacyjno-Kongresowe Politechniki Śląskiej, Gliwice
Choć Monika Partyka nie mogła być z nami fizycznie w Gliwicach, jej prelekcja – pełna konkretów, wiedzy eksperckiej i kluczowych refleksji nad jakością żywności – została specjalnie dla Was nagrana i dziś ponownie ją udostępniamy!
➡️ Jeśli zastanawiacie się:
Jakie mechanizmy kryją się za etykietą produktu?
Czy certyfikaty to gwarancja jakości czy marketingowa zasłona dymna?
Jakie wyzwania stoją przed branżą spożywczą w kontekście odpowiedzialności i transparentności?
…to ta prelekcja jest dla Was obowiązkowa!
Całość wydarzenia uświetniła wyjątkowa wystawa malarstwa Iwona Szoka zatytułowana „Szoka pod wspólnym niebem”, która wprowadziła uczestników w artystyczny klimat i nadała wydarzeniu niepowtarzalny charakter.
Zapraszamy również do skorzystania z szerokiej gamy usług Jakości bez retuszu z Anną Farion. Lista jest długa i różnorodna: 👉 szkolenia, 👉 warsztaty, 👉 wsparcie w zakresie kontekstów jakości, 👉 Ogólnopolski Kongres Jakościowy 2025, 👉 „Nieretuszowane rozmowy”, 👉 artykuły, 👉 cykle publikacji, 👉 podcasty, 👉 konsulting, 👉 audyty, 👉 projekty interimowe… i wiele więcej! 💼 > https://jakoscbezretuszu.pl
Przykładowa oferta szkoleń i warsztatów:
✔️ Kultura Jakości w praktyce
✔️ Przegląd zarządzania
✔️ Efektywne rozwiązywanie problemów wg CQI-20
✔️ Europejskie Standardy Raportowania Zrównoważonego Rozwoju – ESRS. Opracowanie raportu ESG
✔️ Zarządzanie ryzykiem w organizacji zgodne z wytycznymi normy ISO 31000-2018
✔️ System Zarządzania Antykorupcyjnego – Audytor wewnętrzny
https://katowice.tvp.pl/86681450/studio-3-na-wiosne-gliwice-14052025-godz1637
https://katowice.tvp.pl/86704904/studio-3-na-wiosne-gliwice-14052025-godz1725
Monika Partyka i Anna Farion