Berendsen jest odpowiedzialnym przedsiębiorstwem, które stało się częścią międzynarodowej grupy Elis. W pełni wywiązuje się ze swoich zadań i postępuje odpowiedzialnie względem swoich pracowników, klientów, partnerów i środowiska – zawsze, bez żadnych wyjątków czy kompromisów. Rozmawiamy z Włodzimierzem Kwiatkowskim, Dyrektorem Generalnym Berendsen Textile Service Sp. z o.o.
Jedna z ważniejszych dat we współczesnej historii Berendsen w Polsce to 2017 rok. Jakie zmiany przyniosła tamta fuzja?
Włodzimierz Kwiatkowski: W 2017 roku doszło do połączenia firm Berendsen i Elis, będących europejskimi liderami w zakresie rozwiązań tekstylnych. Dzięki tej fuzji wspólnie umocniliśmy naszą wiodącą pozycję, tworząc grupę działającą w 30 krajach Europy i Ameryki Południowej, posiadającą zakłady w ponad 500 lokalizacjach i zatrudniającą ponad 45 000 pracowników. Połączenie przyczyniło się również do wymiany najlepszych doświadczeń związanych z branżą wynajmu i serwisu tekstyliów oraz do poszerzenia portfela produktów.
Jak wygląda portfolio Berendsen? Które produkty są flagowe?
Berendsen na polskim rynku to przede wszystkim wynajem i serwis odzieży roboczej i ochronnej oraz wynajem mat podłogowych, mopów i urządzeń higienicznych do toalet i łazienek. W naszej ofercie odzieżowej znajduje się kilkadziesiąt typów odzieży gwarantującej ochronę zarówno pracowników, jak i produktów. Możemy wyróżnić odzież o intensywnej widzialności, spełniającą normę EN ISO 20471:2013, trudnopalną (norma EN ISO 11611 i 11612), multiochronną, antyelektrostatyczną, kwasoodporną, odzież opartą na wysokich standardach higieny, jak np. HACCP, BRC, czy dedykowaną użytkownikom stref Cleanroom. W naszej ofercie mat podłogowych znajdują się maty zabezpieczające wnętrza przed zabrudzeniem, a podłogi przed zniszczeniem, maty antyzmęczeniowe, poprawiające komfort pracy w pozycji stojącej, maty logo i informacyjne. Uzupełnieniem oferty są urządzenia higieniczne, będące atrakcyjnym wizualnie, wydajnym, ekonomicznym i ekologicznym wyposażeniem toalet i łazienek oraz mopy.
W przypadku branży tekstylnej i odzieży roboczej to właśnie Berendsen wyznacza trendy. W jaki sposób udało się to osiągnąć?
Najważniejsza jest konsekwencja w działaniu i reagowanie na rosnące oczekiwania naszych klientów. Realizujemy założenia naszej misji oraz naszych wartości, sukcesywnie poszerzając naszą ofertę oraz poprawiając jakość naszych usług. Efektem takich działań jest gwarancja obsługi przedsiębiorstw na najwyższym możliwym poziomie oraz możliwość zaproponowania najszerszego pakietu usług. Wynajem i serwis tekstyliów to nie tylko dostawa i dbanie o ich dobrą kondycję. To także pełna odpowiedzialność za ich najwyższą jakość, terminowość dostaw, transparentność procesów i realizacja indywidualnych oczekiwań naszych klientów.
W jaki sposób realizują Państwo politykę proekologiczną?
W Berendsen troszczymy się o ludzi, z którymi pracujemy, i świat, w którym żyjemy. Nasze zasady dotyczące ochrony środowiska są zgodne z zasadami stowarzyszenia European Textile Services Association, które reprezentuje i promuje sektor wynajmu i serwisu tekstyliów w całej Europie. Skupiają się one na minimalizowaniu wykorzystania środków chemicznych, odzyskiwaniu i ponownym użyciu wody, korzystaniu z przyjaznych dla środowiska środków transportu w celu redukcji emisji gazów i użycia paliw oraz utylizacji środków chemicznych w bezpieczny i odpowiedzialny sposób. Od 2006 roku cieszymy się uznaniem organizacji Carbon Trust za nasze nieprzerwane wysiłki na rzecz ochrony środowiska. Jako grupa zainwestowaliśmy w tym celu ponad 20 mln złotych. Efektem takich działań jest ograniczenie emisji dwutlenku węgla o 5,8 proc. czy obniżenie zużycia wody o 60,4 proc. To 16 mln metrów sześciennych każdego roku!
Plany na przyszłość?
Chcemy konsekwentnie kontynuować nasz rozwój, oferując klientom rozwiązania w zakresie wynajmu tekstyliów, rozszerzając naszą ofertę i infrastrukturę, dbając jednocześnie o poziom świadczonych usług i środowisko.
Dziękuję za rozmowę.
Rozmawiała Martyna Motylska