O wartościach, które pozwalają firmie LEIER Polska S.A. cieszyć się niesłabnącą popularnością wśród inwestorów i kontrahentów rozmawiamy z Lesławem Paciorkiem, Prezesem Zarządu.
– Historia firmy LEIER sięga 1965 roku. Dziś przedsiębiorstwo posiada najnowocześniejsze technologie wytwarzania materiałów budowlanych, które nie odbiegają jakością od najlepszych europejskich standardów.
– LEIER to firma rodzinna, aktywna w 7 europejskich państwach. Firma nastawiona na rozwój ponad 30 swoich zakładów, na budowę swojej pozycji rynkowej poprzez zaangażowanie zespołu pracowników. W Polsce w naszych cegielniach ogień płonie od blisko 70 lat a tradycja wyrobu cegły i przekazywanie tajników zawodu – co opisaliśmy w książce „Tarnów cegłą murowany” sięga 1330 roku. Jesteśmy dumni, że mimo upływu czasu wciąż jesteśmy gotowi zaoferować naszym klientom materiały do budowy domów, które spełniają ich oczekiwania i nadążają za zmieniającym się światem. Polski rynek materiałów budowlanych to jeden z ważniejszych i dynamicznie się rozwijających rynków europejskich. Oferowane na nim wyroby, zgodne z międzynarodowymi standardami zawsze spełniają wymogi norm europejskich (EN), często w przypadku eksportu poza Europejski Obszar Gospodarczy spełniają standardy obowiązujące w innych częściach świata. Ich jakość kontrolowana na poziomie wytwórni i przez instytucje krajowego Nadzoru Budowlanego zwykle nie odbiega od jakości spotykanej na budowach w najbardziej rozwiniętych krajach Europy.
– Znakiem rozpoznawczym firmy LEIER jest wyjątkowa troska o Klienta, zarówno na etapie kupna jak i po sprzedaży…
– Klient nasz pan, Klient jest królem – te dewizy sprzedawców na całym świecie wbrew pozorom niosą najważniejsze dla handlu przesłanie: zadowolony klient, którego potrzeby zostały prawidłowo rozpoznane i następnie zaspokojone jest największą wartością dla firmy. On wraca i z zaufaniem powierza firmie kolejne zamówienia. Taka relacja wzajemnego zaufania i odpowiedzialności buduje niejednokrotnie cenną więź na lata. Nasze relacje z klientem nie zaczynają się ani nie kończą w chwili sprzedaży. Przed sprzedażą nasi wykwalifikowani doradcy techniczni, inżynierowie służą wiedzą, pomagając dobrać technologię najbardziej odpowiednią dla klienta. Po dostawie materiałów na budowę dalej współpracujemy z klientem, wspomagając go wiedzą i rozwiązując wszelkie problemy.
– Jakie są najważniejsze projekty realizowane w ostatnim czasie?
– Rok 2017 był dla nas bardzo pracowity. Końcem 2016 roku włączyliśmy do naszej grupy cegielnię w Sierakowicach k/Gliwic i każdy miesiąc przynosił tam zmiany. Modernizowaliśmy obiekty zakładu, zmienialiśmy jego organizację i udoskonalali technologię. Wprowadzamy zakład w XXI wiek i to naprawdę duże wyzwanie, ale i spora satysfakcja. W Malborku włączyliśmy do Grupy spółkę Intertop. Na jej bazie planowane są nowe inwestycje. W pozostałych zakładach – systematyczna praca, by sprostać wymogom rynku, doskonalić produkty i procesy.
-Czy Pana zdaniem certyfikaty ISO są niezbędne do prawidłowego funkcjonowania firmy?
– Każda firma potrzebuje systemu, który pozwoli jej panować nad procesami dotyczącymi wszystkich obszarów jej działalności. Może to być system autorski, wypracowany w firmie, może być system oparty na standardzie międzynarodowym ISO, może to być inny standard np. dedykowany dla branży. W naszym przypadku opieramy się na standardach procedur opracowanych dla międzynarodowej Grupy Kapitałowej Leier a przy wprowadzaniu wyrobów budowlanych na rynek na certyfikowanej zgodnie z normami europejskimi (EN) Zakładowej Kontroli Produkcji.
– Obok dbałości o zadowolenie klienta i o najwyższą jakość produktów firma LEIER wykazuje się odpowiedzialnością społeczną.
– Zawsze podkreślamy, że spółka myśli szerzej niż tylko przez pryzmat powiększania zysków. Wspieramy społeczności lokalne, związane z naszymi zakładami. Ostatnio włączając się w walkę ze smogiem ufundowaliśmy dwa czujniki i wraz z Gminą Tarnów włączyliśmy je do krajowego systemu monitorowania powietrza. Michael Leier ufundował coroczne stypendia językowe dla zdolnej młodzieży. Służba zdrowia w Gdańsku, Elblągu, Malborku i Tczewie otrzymała karetki pogotowia… Wychodzimy z założenia, że jakość zawsze się obroni, zaś dobro powraca. Ta prosta dewiza pozwala w zgodzie ze sobą i otoczeniem realizować wszystkie stawiane cele.
– Dziękuję za rozmowę i życzę kolejnych dziesięcioleci sukcesów!
Natalia Zarzeka