Elis Textile jest wiodącą spółką w branży, zajmującą się usługami o obiegu zamkniętym w miejscu pracy. Firma zapewnia swoim klientom optymalną higienę, ochronę oraz wsparcie. Niedawno odświeżyła swoje hasło wiodące. O zmianach rozmawialiśmy z Włodzimierzem Kwiatkowskim, prezesem zarządu
W ostatnim czasie Elis przeszedł zmianę podstaw funkcjonowania. Na czym polega rewolucja?
Postanowiliśmy na nowo zdefiniować, kim jesteśmy, jakie wartości chcemy wnosić do współpracy z naszymi partnerami i dlaczego każdego dnia jesteśmy oddani naszym klientom. Elis jest pionierem gospodarki o obiegu zamkniętym od ponad 75 lat. Ta pozycja to zaszczyt, ale również zobowiązanie. Wiemy, że nasze usługi wspierają naszych partnerów biznesowych każdego dnia, pragniemy, aby były również inspiracją do dalszej pracy. Usługi Elis tworzą więź między nami i naszymi klientami; chcemy, aby równie silna więź utrzymana była w relacjach z naszą planetą oraz jej niepowtarzalną i piękną przyrodą.
Jakie korzyści przynosi gospodarka cyrkularna dla Pana organizacji?
Dzięki zastosowaniu modelu gospodarki cyrkularnej w Elis chronimy nie tylko pracowników, ale także środowisko. Staramy się minimalizować nasze oddziaływanie na środowisko. Poprawiamy procesy i technologię, dzięki czemu ograniczamy zużycie wody, energii i chemii, dążymy do ograniczenia ilości powstających odpadów i przekazujemy je podmiotom, które je ponownie przetwarzają, a tekstylia pierzemy, naprawiamy i wykorzystujemy ponownie. Gospodarka cyrkularna stanowi silny filar naszego modelu biznesowego, na który składają się wynajem, konserwacja i ponowne wykorzystanie. Dzięki temu jesteśmy już przygotowani na nadchodzące zmiany w prawie – nie są one dla żadną nowością, raczej widzimy, że stanowią bodziec do działania dla innych.
Jakie zalety płyną z tej zmiany dla klientów firmy?
Na pierwszy rzut oka można stwierdzić powierzchownie, że współpraca z firmą angażującą się w ochronę środowiska to próba poprawy wizerunku. Warto jednak spojrzeć na to w trochę szerszej perspektywie. W lutym 2021 r. posłowie do PE przegłosowali rezolucję w sprawie nowego planu działania UE dotyczące gospodarki o obiegu zamkniętym. Zapadła decyzja o podjęciu dodatkowych środków w celu osiągnięcia gospodarki neutralnej pod względem emisji dwutlenku węgla, zrównoważonej środowiskowo, wolnej od toksyn i o całkowicie zamkniętym obiegu do 2050 r. Ma się to także wiązać z bardziej rygorystycznymi przepisami dotyczących recyklingu oraz ustanowieniem wiążących celów do 2030 r. w zakresie wykorzystania i konsumpcji materiałów. To oznacza, że zmiana w sposobie działania, prędzej lub później, czeka każdego z nas.
Czy Państwa usługi budują przewagę nad konkurencją?
Tak, usługi Elis wspomagają zachowanie wysokiej jakości pracy, podnoszą satysfakcję pracowników i przyczyniają się do zwiększenia konkurencyjności. Powierzając nam zarządzanie tekstyliami, nasi klienci mogą skupić się na podstawowej działalności dzięki temu zwiększać efektywność.
Jak utrzymywane są wysokie standardy jakościowe w procesach firmy?
Nad optymalizacją jakości czuwamy my sami, wewnętrznie. Wiemy, że nikt nie zna naszej organizacji lepiej niż nasi pracownicy. Dlatego wprowadziliśmy szereg działań, które zachęcają do zgłaszania pomysłów i rozwiązań związanych z udoskonaleniem naszych procesów. Od ponad 15 lat utrzymujemy standard zarządzania jakością ISO 9001 oraz ISO 14001, potwierdzany regularnie przez niezależne firmy audytujące nasze zakłady.
Jaki jest Pana największy sukces jako Prezesa firmy Elis?
Sukcesem jest stabilny, nieprzerwany rozwój firmy od ponad 25 lat, przy jednoczesnym utrzymywaniu zaangażowania załogi i poprawianiu jakości usług. Inwestujemy w najnowsze technologie w naszej branży, które pozwalają zapewnić wysoką jakość usług i jednocześnie podnoszą satysfakcję z pracy. Dbanie o środowisko, warunki pracy czy relacje z klientami i dostawcami powodują, że od dawna utrzymujemy pozycję lidera na rynku usług tekstylnych w Polsce.
Jakie są Państwa dalsze plany na przyszłość?
Dalsze plany na przyszłość to kontynuowanie zrównoważonego rozwoju firmy w Polsce, poszerzanie bazy klientów i naszej oferty. Oczywiście przy pogłębianiu rozpoczętych procesów związanych z ochroną środowiska. Wśród nich znajdują się między innymi redukcja emisji CO2 o 20% w porównaniu z 2010 r., a także dalsze zwiększanie ponownego wykorzystania tekstyliów.
Dziękuję za rozmowę.
Rozmawiał Mateusz Dragan