Rozmowa z Markiem Kłoczko, prezesem Krajowej Izby Gospodarczej
Porozmawiajmy o historii. Według Wikipedii Polska Nagroda Jakości została ustanowiona 7 marca 1995 roku, a jednym z inicjatorów była Krajowa Izba Gospodarcza. Jakie okoliczności towarzyszyły temu wydarzeniu?
W latach 90. byłem dyrektorem generalnym KIG. Pewnego dnia odwiedziło mnie dwóch panów – prof. Edward Kindlarski oraz dr inż. Mirosław Recha, którzy zaproponowali organizację Polskiej Nagrody Jakości. Gdy zapytałem, dlaczego KIG, odparli, że nikt inny tematyką jakości się nie interesuje i tak od słowa do słowa uznaliśmy, że KIG stanie się platformą promocji jakości w Polsce. Następnie powołaliśmy Komitet Jakości i Normalizacji oraz opracowaliśmy koncepcję nagrody.
Początki nagrody były wspaniałe. Statuetki wręczali premierzy RP, gala na Zamku Królewskim gromadziła tłumy. Każdy chciał być laureatem?
Ustanowienie 11 listopada – Święto Niepodległości – i wybór najbardziej prestiżowego miejsca w stolicy na galę laureatów były celowym zabiegiem, aby podkreślić, że jakość to sprawa narodowa, że siła Polski to nie tylko wspaniała tradycja historyczna, ale przede wszystkim silna i prężna gospodarka. Stąd obecność premierów: Waldemara Pawlaka i Józefa Oleksego oraz przychylność polskich władz.
Jaki był wkład Polskiej Nagrody Jakości w rozwój polskiej gospodarki?
Ogromny. Do Nagrody zgłaszało się blisko tysiąc przedsiębiorstw rocznie. Wiele z osób, które zarządzały w Polsce podkreślały, że sukces rynkowy i rozwój zawdzięczały właśnie Nagrodzie. Edukowaliśmy, promowaliśmy i wskazywaliśmy w ramach PNJ kierunek jakościowych zmian w kraju. Wspaniałym przykładem rozwoju przedsiębiorstw jest firma ASMET, która z przysłowiowego „garażu” rozwinęła się – dzięki nagrodzie – w światową organizację produkcyjną. I takich przykładów było znacznie więcej.
W ostatnich latach Polska Nagroda Jakości straciła nieco ze swojego blasku. Chętnych z roku na rok było mniej. Gdzie leżała przyczyna tej zmiany?
Niestety nie udało się nam powiązać ściślej Polskiej Nagrody Jakości z Europejską Nagrodą Jakości, co skutkowało brakiem perspektyw dla wielokrotnych laureatów. Dodatkowo powstało wiele innych, konkurencyjnych projektów promujących jakość oraz pojawiły się międzynarodowe koncerny, które przyniosły ze sobą własne pomysły na jakość w postaci Black Beltów, 6 Sigma i innych narzędzi. W 2019 roku stało się jasne, że dotychczasowa formuła wyczerpała się i stąd konieczność poszukiwania nowych partnerów.
KIG jest sygnatariuszem porozumienia, które przekazuje organizację Polskiej Nagrody Jakości od edycji 26. w latach 2022/2023 w ręce Fundacji Qualitas. Jak widzi Pan dalszą rolę Izby w tym projekcie?
Chcielibyśmy być aktywnym członkiem wspierającym. Wierzę, że nowe osoby wniosą potrzebną wszystkim wizję nowej jakości. Profesor Marek Roszak jako przewodniczący Kapituły, Fundacja Qualitas jako organizator oraz siła synergii znakomitych partnerów nagrody, bo oprócz KIG mamy zarówno KLUB POLSKIE FORUM ISO 9000 wraz z Stowarzyszeniem POLISOLAB, Naczelną Organizację Techniczną oraz Krajową Jednostkę EFQM w postaci Fundacji Rozwoju UE z Wrocławia, co zagwarantuje sukces nowej Polskiej Nagrody Jakości.
Jestem przekonany, że tak będzie. Dziękuję za rozmowę.
Marcin Kałużny
Dbamy o przedsiębiorczość
Krajowa Izba Gospodarcza jest największą niezależną organizacją biznesu w Polsce. Powstała w 1990 roku. Reprezentuje największą liczbę przedsiębiorców, łącząc 160 organizacji biznesowych w tym: 75 izb i związków branżowych; 51 izb regionalnych; 21 izb bilateralnych; 8 pozostałych organizacji (stowarzyszenia, fundacje). Krajowa Izba Gospodarcza prowadzi monitoring działalności ustawodawczej Sejmu, przekazujemy zbiór postulatów przedsiębiorców do rządu, parlamentu, Kancelarii Prezydenta i organów UE. Izba stale współpracuje z rządem (towarzyszące delegacje biznesowe przedstawicieli MPiT i MSZ) oraz agencjami rządowymi (PAIH, PARP, KOWR) w ramach realizacji projektów międzynarodowych. Jest organizatorem m.in.: Kongresu Innowacyjnej Gospodarki, Forum Młodych Przedsiębiorców, Gospodarczego i Dyplomatycznego Otwarcia Roku, Europejskiego Meetingu Gospodarczego, konferencji branżowych, konferencji i szkoleń. KIG świadczy szereg usług obejmujących wystawianie świadectw pochodzenia towarów, legalizację dokumentów handlowych, wystawianie karnetów ATA oraz innych świadectw i zaświadczeń.