Techniki mikrofalowe i fotooptyczne wykorzystywane przez MediSensonic Sp. z o.o. – firmę z branży MedTech to klucz do bezinwazyjnej i bezpiecznej diagnostyki. Połączenie fizyki i medycyny umożliwia monitorowanie parametrów życiowych, a także wykrywanie wielu schorzeń, w tym chorób cywilizacyjnych. Zastosowanie innowacyjnych metod czyni polską firmę MediSensonic światowym liderem w bezinwazyjnej diagnostyce medycznej i stomatologicznej
Wybitny zespół naukowców
Prezes MediSensonic Sp. z o.o. Robert Gromada jest twórcą jednego z pierwszych elektronicznych systemów zarządzania danymi w badaniach klinicznych w Polsce i zwolennikiem stosowania rozwiązań informatycznych w opiece zdrowotnej. Pełnił funkcję prezesa zarządu funduszu inwestującego w MedTech. Ma bardzo szerokie doświadczenie we wdrażaniu systemów do zarządzania placówkami medycznymi, obsługi rejestracji zdarzeń medycznych i weterynaryjnych, łączenia pracy lekarzy z pracami badawczymi w badaniach klinicznych.
Fundamentem MediSensonic jest zespół. Nowatorskie technologie opracowują jedni z najwybitniejszych naukowców i inżynierów, specjalizujących się w technice mikrofalowej, fotonowej i sensorycznej, przy współudziale ekspertów medycznych.
– Dysponujemy grupą naukowców i wysoce wykwalifikowanych specjalistów, wśród których ponad 40% ma stopnień doktora. Trzon zespołu badawczo-rozwojowego tworzą doświadczeni eksperci medyczni, a także naukowcy i inżynierowie – mówi Robert Gromada, prezes MediSensonic Sp. z o.o.
Glucowave – system do bezinwazyjnego monitorowania poziomu glukozy we krwi
Jest to bezinwazyjny system monitorowania poziomu glikemii. Czujnik pomiarowy dotyka skóry pacjenta, dokonując pomiaru bez potrzeby naruszania ciągłości tkanek skóry. Przekłada się to na wygodną, łatwą diagnostykę i przede wszystkim bezbolesną możliwość monitorowania dobowych zmian poziomu glukozy we krwi.
– Glucowave nie używa igieł ani innych tego typu czujników inwazyjnych wkłuwanych pod skórę pacjenta. Działa podobnie do obecnych na rynku, inwazyjnych wyrobów typu CGMS, dokonując pomiaru sygnału. Naszym marzeniem jest zrobić CGM niewymagające kalibracji – wyjaśnia prezes MediSensonic Sp. z o.o. – Zyskają na tym chorzy na cukrzycę typu
1 lub 2, którzy muszą każdego dnia kilkukrotnie powtarzać pomiary z użyciem glukometru – dodaje.
Dotyczy to również pacjentów leczonych osobistą pompą insulinową lub insuliną w wielokrotnych wstrzyknięciach w ciągu dnia w zmiennych dawkach, którym zaleca się wykonywanie pomiarów nawet 10-12 razy w ciągu dnia.
Innowacyjna diagnostyka bezdechu sennego
Kolejną, innowacyjną metodą diagnozowania jest materac Sorest, dedykowany pacjentom z zaburzeniami oddychania podczas snu.
System monitoruje i analizuje okresy bezdechu oraz chrapania. Poza tym przez całą dobę umożliwia śledzenie wybranych parametrów życiowych, takich jak temperatura i tętno.
Na tym jednak nie koniec. Materac Sorest został wyposażony w innowacyjną warstwę aktywną, która umożliwia masaż wybranych części ciała.
– To przełomowe rozwiązanie technologiczne, charakteryzujące się nowym podejściem do monitorowania snu osób chorych, upośledzonych lub niedołężnych, z wbudowaną powłoką czujników realizujących funkcje bezdotykowego monitorowania czynności życiowych – dodaje Robert Gromada.
Materace Sorest są już na etapie badań klinicznych i trwają prace nad komercjalizacją tego rozwiązania, aby wkrótce mogło się pojawić na rynku.
– Konieczne jest jeszcze przejście serii badań klinicznych. Czekamy na finalny raport kliniczny, aby zarejestrować materac jako wyrób medyczny. W odpowiedzi na konkurs Agencji Badań Medycznych o wsparciu dla tego typu nowatorskich produktów, poszukujemy partnera do stworzenia konsorcjum, co pozwoli wspólnie wystąpić o dofinansowanie na wyroby medyczne – informuje prezes MediSensonic.
DAOS – Deventiv Automatic Oral Scanner
Firma MediSensonic nabyła 100 proc. udziałów w spółce Deventiv ze Śląska, powołanej do stworzenia automatycznego skanera diagnozującego jamę ustną.
– Konsolidacja rynku produktów stomatologicznych jest od kilku lat trendem globalnym, w który doskonale wpisuje się nasza firma. Chcemy wspólnie z twórcą tego projektu doktorem Marcinem Binkowskim prowadzić dalsze prace nad przygotowaniem prototypu automatycznego skanera wewnątrzustnego, który znakomicie uzupełnia naszą ofertę kierowaną do stomatologów. Jesteśmy bowiem autorami innowacyjnego urządzenia do diagnozowania stanu miazgi zębowej, które przechodzi ostatni etap badań klinicznych. MPVT, bo o nim mowa, składa się z sensora działającego w oparciu o efekt Dopplera oraz ze zoptymalizowanego układu nadawczo-odbiorczego – tłumaczy Robert Gromada.
Produkty będą dedykowane przychodniom i gabinetom stomatologicznym oraz zakładom protetycznym. Wykonanie badania przy użyciu automatycznego skanera diagnostycznego, umieszczonego w ustach pacjenta pozwoli na precyzyjne obrazowanie stanu zębów i dziąseł, z bardzo wysoką dokładnością.
– W efekcie pracy urządzenia powstanie standardowy model 3D jamy ustnej w formie pliku komputerowego, niezbędnego do planowania leczenia stomatologicznego, a w tym leczenia protetycznego, implantologicznego i ortodontycznego wraz z projektowaniem geometrii protez, szablonów implantologicznych i aparatów ortodontycznych. Skaner zastąpi powszechnie stosowane niewygodne wyciski stomatologiczne bazujące na masie alginatowej bądź silikonowej, a także manualne skanery stomatologiczne, które są mało dokładne i nie gwarantują powtarzalnych wyników – dodaje prezes MediSensonic.
EUROPEAN QUALITY CERTIFICATE® 2022
MediSensonic Sp. z o.o. była wielokrotnie wyróżniania nagrodami gospodarczymi za swoje innowacyjne rozwiązania. Firma z branży MedTech ma na swoim koncie m.in.: Polską Nagrodę Innowacyjności, Ambasadora Innowacyjności oraz Polską Nagrodę Inteligentnego Rozwoju.
Z kolei najwyższe standardy jakościowe, które wyróżniają spółkę na tle firm z branży MedTech, zadecydowały o nominacji do godła promocyjnego EUROPEAN QUALITY CERTIFICATE® 2022 w kategorii: Innowacja.
Marcin Pawlenka
Wyżej opisane projekty realizowane są w ramach programów unijnych:
Projekty współfinansowane przez Unię Europejską ze środków Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego w ramach Programu Inteligentny Rozwój. Projekt realizowany w ramach konkursu Narodowego Centrum Badań i Rozwoju: Szybka Ścieżka:
Glucowave:
Nr projektu: POIR.01.01.01-00-0577/20
„Opracowanie prototypu systemu do bezinwazyjnego monitorowania poziomu glikemii u człowieka (Glucowave)”
Kwota dofinansowania: 8 322 688,01 pln
Deventiv Automatic Oral Scanner:
Nr projektu: POIR.01.01.01-00-0930/21
„Opracowanie technologii automatycznego skanowania jamy ustnej na potrzeby stomatologii specjalistycznej”
Kwota dofinansowania: 7 810233,71 pln
Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego w ramach Programu Operacyjnego Inteligentny Rozwój 2014–2020 (PO IR), Prioryteat IV: Zwiększanie potencjału naukowo-badawczego, Poddziałanie 4.1.4: Projekty aplikacyjne:
Materac Sorest:
„Aktywny materac Sorest z technologią bezkontaktowego pomiaru i modulacji snu”
Nr projektu: POIR.04.01.04-00-0155/17-00 z dnia 31.08.2018 r.
Kwota dofinansowania: 4 538 288,75 zł