Rozmowa z Danutą Paduch, dyrektorką ds. zarządzania jakością w Grupie CIECH
Spotykamy się przy okazji przystąpienia Grupy CIECH do nowej edycji Polskiej Nagrody Jakości® 2023. Spółka zdecydowała się na poddanie ocenie aż w pięciu z siedmiu dostępnych kryteriów i tym samym wystartowała w wyścigu o Diamentową Statuetkę PNJ. Dlaczego zdecydowaliście się na przystąpienie do konkursu?
Jako lider polskiego rynku chemicznego i jeden z największych polskich eksporterów i inwestorów na rynkach zagranicznych jesteśmy ukierunkowani na jakość i bezpieczeństwo naszych produktów oraz ich zgodność z normami, a także oczekiwaniami i potrzebami klientów. Jakości używamy jako narzędzia do budowy naszej przewagi konkurencyjnej. To jest to, co nas określa i definiuje, zgodnie z obowiązującą w naszej firmie zasadą: Safety First, Quality Always, Environmental Forever – czyli przede wszystkim bezpieczeństwo, jakość oraz ochrona środowiska. Podkreślamy to, zgłaszając się do Polskiej Nagrody Jakości. Dostrzegamy w tym projekcie dwie podstawowe korzyści: wizerunkową, czyli promocję Grupy za pomocą jakości, oraz rywalizacyjną, bo udział w konkursie jest wyzwaniem, a te są dla nas motorem rozwoju. Postrzegamy to również jako formę integracji wewnątrz grupy, ponieważ aby sprostać wymaganiom Polskiej Nagrody Jakości, stworzyliśmy interdyscyplinarny zespół, który wspólnie odpowiedział na pytania stawiane w ramach assessmentu. To była ekscytująca podróż, która pozwoliła nam zajrzeć w głąb organizacji, jednocześnie przekonując się, jak w praktyce działają nasze procesy i procedury. Innymi słowy: przeżyliśmy jakościową przygodę, a także dostaliśmy okazję do zwizualizowania naszej jakości klientom oraz rynkowi.
CIECH należy do grupy najstarszych polskich spółek z historią sięgającą lat 40. ubiegłego wieku. Działała lub nadal działa w wielu sektorach gospodarki. Jak wyglądała droga do współczesności?
Spółka rozpoczęła działalność tuż po II wojnie światowej jako państwowe przedsiębiorstwo, pełniące funkcje eksportowo-importowe, działające w sektorze chemicznym, stąd nazwa CIECH. Działalność firmy była determinowana systemem gospodarczym, w którym działał CIECH – w gospodarce opartej na monopolu, jaki posiadała firma w obszarze handlu chemikaliami. W latach 90., wraz z transformacją, nastąpiła reorganizacja i do 2000 roku spółka skupiła wokół siebie osiem najważniejszych firm z branży chemicznej w Polsce, stając się liderem w branży w naszym kraju. W 2005 roku zadebiutowaliśmy na Giełdzie Papierów Wartościowych w Warszawie, a także przejęliśmy fabrykę sody w Rumunii, tworząc spółkę – CIECH Soda Romania, a chwilę później – także w Niemczech. Punktem zwrotnym było wejście do Grupy potężnego inwestora — Kulczyk Investments — w 2014 roku. Pod nadzorem nowego właściciela, spółka m.in. rozpoczęła budowę warzelni soli w Niemczech oraz pojawiła się na rynku hiszpańskim, przejmując lokalnego dostawcę środków ochrony roślin – Proplan, a także przeprowadziła największy w historii program inwestycyjny. W 2020 roku Grupa przystąpiła do United Nations Global Compact, największej na świecie inicjatywy skupiającej biznes działający na rzecz zrównoważonego rozwoju, a w 2021 roku, w ramach celów strategicznych, obraliśmy cel osiągnięcia neutralności klimatycznej do 2040 roku.
Jednym słowem: Grupa CIECH to globalny koncern chemiczny z jednostkami rozsianymi po całej Europie?
Jesteśmy nowoczesną i gotową do sprostania wymaganiom przyszłości globalną grupą chemiczną. Prowadzimy działalność w dziewięciu zakładach produkcyjnych zlokalizowanych w trzech krajach europejskich: Polska, Niemcy, Rumunia. Posiadamy dwie spółki dystrybucyjne —- w Hiszpanii i Rumunii — oraz działamy w ramach sześciu głównych obszarów biznesowych: soda, sól, agro, pianki, krzemiany oraz opakowania. Zajmujemy pierwsze miejsce wśród dostawców krzemianów na rynkach europejskich, pierwsze miejsce wśród polskich producentów środków ochrony roślin, pierwsze miejsce w Polsce wśród producentów soli warzonej i wiodące w Europie, a także jesteśmy drugim co do wielkości producentem sody kalcynowanej w Europie. Ponadto — o czym mało kto wie — jesteśmy wiodącym dostawcą pianek PUR oraz opakowań szklanych w Polsce. Generujemy ponad 5 mld zł przychodu rocznie, zatrudniamy 3,5 tysiąca osób, a nasze produkty są obecne na wszystkich kontynentach w kilkudziesięciu krajach. W pełni korzystamy także ze wsparcia wiarygodnego, większościowego udziałowca, czyli Kulczyk Investments. Dzięki temu jesteśmy znaczącym graczem dla polskiej gospodarki oraz kluczowym ogniwem w łańcuchu dostaw dla wielu sektorów europejskiego przemysłu, a nasze produkty są wykorzystywane przez miliony ludzi na całym świecie.
To bardzo szerokie spektrum działalności operacyjnej. Ciekawi mnie, co spaja aż tak różne obszary w Grupie?
Działamy jako klasyczna organizacja matriksowa. Mamy wspólne — dla całej Grupy — cele strategiczne i powiązane z nimi projekty globalne, które powstają w spółce matce – CIECH SA. W najnowszej perspektywie opracowanej na lata 2022-2024 wyznaczyliśmy trzy podstawowe filary strategiczne. Pierwszy z nich określamy jako biznes, który może sprostać wyzwaniom przyszłości, czyli przemysł 4.0, digitalizacja, lean i nowoczesne narzędzia jakościowe. Drugi to rozwój grupy chemicznej ukierunkowanej na jakość, wykorzystującej talenty, dobre praktyki biznesowe oraz zintegrowany system ISO. Trzecim elementem jest optymalizacja wartości dla interesariuszy z naciskiem na bezpieczne, dobre jakościowo produkty.
Grupa jest członkiem Global Compact stawiającym na redukcję CO2, neutralność klimatyczną i bezpieczeństwo. Dlaczego inwestujecie w te obszary?
Jako grupa chemiczna wywieramy określony wpływ na środowisko naturalne. Dążymy jednak do minimalizacji śladu środowiskowego z myślą o przyszłych pokoleniach, za które czujemy się odpowiedzialni. Dlatego inwestujemy w jakościowe i bezpieczne produkty oraz technologie, a także redukujemy emisję CO2. Wszystko w celu osiągnięcia neutralności klimatycznej. Duży nacisk kładziemy na ład korporacyjny i społeczną odpowiedzialność biznesu. Dzisiaj nie można być liczącym się na rynku graczem, nie wdrażając polityki zrównoważonego rozwoju. Nasi partnerzy, zarówno odbiorcy, jak i dostawcy, wręcz wymuszają na nas takie działania. Ponadto duża spółka bez wdrożonej strategii ESG może mieć kłopot z pozyskaniem kapitału na inwestycje. Inwestując w te obszary, odpowiadamy na wyzwania przyszłości.
Nie mogę nie zadać pytania o cele jakościowe. Ostatecznie Polska Nagroda Jakości gwarantuje bezbłędność przede wszystkim w tym obszarze. Na jakie kluczowe obszary w polityce jakościowej kładziecie Państwo nacisk?
Podstawowym obszarem jest bezpieczeństwo i zgodność produktu z regulacjami. Drugim: dopasowanie lub wręcz tworzenie produktów odpowiadających rzeczywistym potrzebom klientów. Trzecim: redukcja wyrobów niezgodnych. W zintegrowanej polityce jakości kładziemy nacisk na innowacyjność, bezpieczeństwo, ludzi, środowisko i zrównoważony rozwój. Dzięki skupieniu się na tych obszarach, chcemy osiągnąć wszystkie wyznaczone przez nas cele strategiczne do 2040 roku, w tym wyeliminowanie węgla wykorzystywanego w produkcji do 2033 roku, całkowicie wyeliminować wypadki oraz zrównać wynagrodzenia kobiet i mężczyzn.
Patrząc w przyszłość: jaką widzi Pani Grupę za kilka czy kilkanaście lat?
Ta wizja jest sformułowana w naszej strategii: dążymy do tego, żeby CIECH był innowacyjną, zdigitalizowaną, ukierunkowaną na jakość i bezpieczeństwo globalną grupą chemiczną, z możliwie najmniejszym wpływem na środowisko naturalne, oferującą produkty i rozwiązania, których oczekują nasi klienci.
Dziękuję za rozmowę.
Marcin Kałużny