Innowacyjne, granulowane bionawozy będą wprowadzone na rynek jako efekt pięciu lat badań prowadzonych m.in. przez Instytut Ogrodnictwa – Państwowy Instytut Badawczy. Więcej o unikatowym projekcie badawczym „Opracowanie technologii innowacyjnych nawozów mineralnych wzbogaconych mikrobiologicznie” (Akronim BIO-FERTIL) z kierownikiem projektu – prof. dr hab. Lidią Sas-Paszt z Instytutu Ogrodnictwa-PIB rozmawia Marcin Pawlenka
Co decyduje o innowacyjności nominowanego do Złotej Statuetki EUROPEAN QUALITY CERTIFICATE® 2022 w kategorii: Nauka – projektu „Opracowanie technologii innowacyjnych nawozów mineralnych wzbogaconych mikrobiologicznie”(Akronim BIO-FERTIL)?
Jest to przede wszystkim pierwszy taki projekt w Polsce i na świecie, w którym wzbogaciliśmy mikrobiologicznie nawozy mineralne szczepami bakterii z rodzaju Bacillus sp., Bacillus amyloliquefaciens, Paenibacillus polymyxa lub szczepami grzybów Aspergillus niger i Purpureocillium lilacinum, a także wykazaliśmy ich wysoką skuteczność w uprawach roślin ogrodniczych i rolniczych oraz w mikrobiologicznej stymulacji żyzności i produktywności gleb.
Prace badawczo-rozwojowe przeprowadzone w Instytucie Ogrodnictwa-PIB miały na celu izolację, charakterystykę i selekcję najbardziej wartościowych szczepów mikroorganizmów stymulujących wzrost i plonowanie roślin oraz o działaniu ochronnym w uprawach roślin.
Badania nad skutecznością działania wyizolowanych mikroorganizmów obejmowały doświadczenia laboratoryjne, szklarniowe i polowe. Identyfikację i charakterystykę bakterii i grzybów przeprowadzono metodami klasycznymi (badania mikroskopowe, testy laboratoryjne i doświadczenia szklarniowe), biochemicznymi (m.in. na podstawie metabolizmu związków węgla przy użyciu systemu identyfikacji mikroorganizmów BIOLOG) oraz molekularnymi, których zaletą jest możliwość szybkiego i precyzyjnego określenia rodzaju, gatunku lub szczepu pożytecznych mikroorganizmów obecnych w glebie, w korzeniach roślin lub w bionawozach. Dla wybranych, najbardziej wartościowych, szczepów pożytecznych mikroorganizmów, będących komponentami opracowanych bionawozów, określono profile DNA oraz profile biochemiczne, charakteryzujące ich właściwości oraz tożsamość genetyczną.
Jakie zatem efekty przyniosło ostatnie pięć lat badań?
Opracowane przez nas innowacyjne bionawozy wytworzone będą poprzez połączenie Mocznika, Polifoski i nawozu Super Fos Dar z nośnikami organicznymi i pożytecznymi mikroorganizmami, mającymi określone właściwości w stymulacji wzrostu i plonowania roślin oraz o działaniu ochronnym.
Organiczne nośniki pożytecznych mikroorganizmów są pozbawione szkodliwych substancji i zapewniają utrzymanie wysokiej liczebności i przeżywalności pożytecznych mikroorganizmów w bionawozach. Natomiast pożyteczne mikroorganizmy zgromadzone w SYMBIO BANK-u Instytutu Ogrodnictwa-PIB w Skierniewicach oraz nowe gatunki wyizolowane z rizosfery badanych roślin posłużyły do mikrobiologicznego wzbogacenia nawozów mineralnych.
Na jaką skalę te innowacyjne badania zostaną skomercjalizowane?
Nowa linia produkcyjna bionawozów dla ogrodnictwa i rolnictwa zostanie uruchomiona najpierw pilotażowo, a następnie jako linia stałych bionawozów granulowanych, w oparciu o zoptymalizowane w wyniku badań warunki procesu produkcji bionawozów i namnażania mikroorganizmów.
Wynikiem projektu będzie komercjalizacja nowo opracowanych bionawozów oraz wdrożenie zrównoważonych technologii uprawy roślin i mikrobiologicznej stymulacji żyzności i produktywności gleb.
Projekt „Opracowanie technologii innowacyjnych nawozów mineralnych wzbogaconych mikrobiologicznie” (Akronim BIO-FERTIL) przyczyni się do poprawy żyzności gleb uprawnych i zdegradowanych. Uzyskane w badaniach wyniki posłużą do wdrożenia zrównoważonych technologii uprawy roślin oraz ograniczenia negatywnych skutków suszy w uprawach roślin ogrodniczych i rolniczych.