Spółdzielnia Mieszkaniowa „Nadodrze” w Głogowie to jedna z największych i najprężniej działających firm w swojej branży, nie tylko na Dolnym Śląsku, ale także w kraju. Historia spółdzielni sięga już 60 lat. Obecnie zarządza 349 budynkami, w których jest blisko 15 tys. lokali mieszkalnych na powierzchni ponad 90 hektarów
Energooszczędność to podstawa
SM „Nadodrze” może pochwalić się wieloma inicjatywami energooszczędnymi, które są prowadzone od ponad 30 lat. Pierwszy program termomodernizacji budynków został zrealizowany w latach 90. ubiegłego wieku. Obejmował około dwustu najstarszych budynków, które nie spełniały normy współczynnika przenikania ciepła obowiązującego w tamtym czasie. Termomodernizacja realizowana była w technologii lekkiej mokrej i „Saiding”. W latach 2015-2020 pozostałe budynki zostały objęte drugim programem termomodernizacji, w którym docieplono 70 kolejnych budynków. Takie działania pomogły zredukować zużycie ciepła o ponad 25%.
Dzięki wieloletniej konsekwentnej polityce remontowej w spółdzielni zrealizowano inne modernizacje ograniczające zużycie energii. W latach 2000-2005 zostały wymienione kompleksowo instalacje wody w budynkach z rur stalowych na rury PP. – Wraz z wymianą instalacji wodnej wprowadziliśmy hydrauliczną regulację przepływu w instalacji centralnego ogrzewania oraz zamontowaliśmy zawory regulacyjne na instalacji cyrkulacyjnej ciepłej wody użytkowej. W tym okresie przy współpracy z dostawcą ciepła przeprowadziliśmy również modernizację wszystkich węzłów cieplnych w zakresie automatyki pogodowej oraz zamontowaliśmy w całych zasobach głowice termostatyczne na grzejnikach w celu umożliwienia mieszkańcom regulacji komfortu cieplnego w mieszkaniach – wylicza Mirosław Dąbrowski, prezes SM „Nadodrze”.
Kolejnym istotnym elementem w gospodarce energią był program wymiany stolarki okiennej w budynkach. W ramach tego zadania wymieniono stolarkę okienną i drzwiową w częściach wspólnych oraz zespołach wejściowych budynków w całości z funduszu remontowego, oraz dofinansowano wymianę w lokalach mieszkalnych w wysokości 50% poniesionych kosztów. Aktualnie stolarka okienna w zasobach spółdzielni jest wymieniona w całości.
Zaoszczędzona energia elektryczna
Działania energooszczędne nie ograniczały się tylko do energii cieplnej. W zakresie energii elektrycznej od 2010 roku przeprowadzono szereg prac modernizacyjnych instalacji oświetleniowej w częściach wspólnych budynków. Dzięki temu w chwili obecnej we wszystkich 936 klatkach schodowych funkcjonuje oświetlenie energooszczędne wyposażone w czujniki ruchu oraz zmierzchowe.
Od 2017 roku spółdzielnia uruchomiła program wymiany napędów dźwigów osobowych na energooszczędne. Aktualnie 70 ze 112 dźwigów zostało zmodernizowanych. Działania te przyniosły konkretny efekt, ponieważ zużycie energii elektrycznej z 1500 MWh w 2010 roku spadło do 1120 MWh w 2022 roku.
W ramach działań energooszczędnych wprowadzana jest również technologia produkcji energii elektrycznej w oparciu o ogniwa fotowoltaiczne na potrzeby oświetlenia części wspólnych budynków oraz na podgrzanie ciepłej wody użytkowej. Mając jednak na uwadze zmienne warunki prawne, spółdzielnia testuje te rozwiązania na obiektach usługowych w celu wypracowania najkorzystniejszych wariantów wdrożenia tej technologii w nieruchomościach wyodrębnionych.
Nowych rozwiązań nigdy dość
Spółdzielnia Mieszkaniowa „Nadodrze” w Głogowie stale poszukuje możliwości nowych działań energooszczędnych. Przykładem jest wdrażanie inteligentnego systemu sterowania pracą węzłów cieplnych. Jego zadaniem jest regulacja pracy urządzeń grzewczych nie tylko w oparciu o pomiar temperatury zewnętrznej, ale również o prognozowaną pogodę, pomiar temperatury oraz wilgotności w mieszkaniach. System Kiona umożliwia dalszą redukcję zużycia ciepła z zachowaniem komfortu cieplnego w mieszkaniach. Po okresie testowania tego systemu w latach 2017-19 podjęto decyzję o wprowadzeniu w 2022 roku systemu sterowania pracą węzłów w całych zasobach, co pozwoli uzyskać dalsze zmniejszenie zużycia energii cieplnej o ok. 5%.
– Działania związane ze zmniejszaniem zużycia energii są i nadal będą dla nas priorytetem na najbliższą przyszłość – nie tylko ze względu na koszty, ale też na ekologię i zobowiązania unijne. W ramach swoich zadań nie ograniczamy się wyłącznie do zarządzania nieruchomościami. Poprzez wdrażanie nowoczesnych rozwiązań w budownictwie wielorodzinnym, zwiększamy wartość budynków, ich atrakcyjność, trwałość oraz okres użytkowania, żeby mieszkańcom żyło się jak najlepiej – podkreśla prezes Dąbrowski.