Powiślańska Szkoła Wyższa (PSW) wkroczyła w 25. jubileuszowy rok akademicki, o planach, zmianach i wizjach rozwoju rozmawialiśmy z dr Katarzyną Strzałą-Osuch, prof. PSW, rektorem uczelni
W 2022 roku PSW zajęła pierwsze miejsce w województwie pomorskim wśród prywatnych uczelni. Czy powtórzyliście ten sukces?
Zdecydowanie, wciąż jesteśmy na pierwszym miejscu. Jestem zobowiązana pochwalić się kolejnym osiągnięciem, mianowicie Wojewódzki Urząd Pracy w Gdańsku opublikował ranking najbardziej płatnych zawodów wśród absolwentów danych uczelni i kierunków. Nasi absolwenci z kierunku pielęgniarstwo zajmują 4. miejsce, natomiast podium zdominowali absolwenci kierunków informatycznych z Politechniki Gdańskiej. Jest to dla nas duży sukces. Świadczy to o jakości kształcenia i absorpcji przez rynek pracy naszych absolwentów.
Ubiegły rok obfitował w odważne plany, takie jak utworzenie kierunku lekarskiego czy nowych filii. Na jakim etapie są te projekty?
Nad kierunkiem lekarskim nadal pracujemy. Złożone są już wszystkie odpowiednie dokumenty, które teraz są procedowane. Jesteśmy dobrej myśli, niestety takie działania wymagają czasu oraz sporej dawki biurokracji. Podobnie jest z filiami, które planujemy otworzyć, ciekawostką jest to, że zwróciły się do nas władze Indii z propozycją utworzenia filii naszej uczelni także u nich. Są to nasze główne cele, jednak musimy być cierpliwi.
Uczelnia bierze udział w kolejnej edycji „Study in Poland”, na czym polega ten program?
Dołączyliśmy do „Study in Poland” w październiku bieżącego roku, ponieważ rekrutujemy dużą liczbę studentów międzynarodowych, prowadzimy zajęcia w języku angielskim. Jest to przede wszystkim rozszerzenie rynków i rekrutacji o studentów, ale i kadrę międzynarodową. Jest to dla nas bardzo ważne, żeby studiowali u nas studenci zagraniczni i cieszyli się wykształceniem, które zdobywają w Polsce. To coś zupełnie innego niż wymiany studenckie w ramach programów międzynarodowych, jak chociażby Erasmus+, studenci międzynarodowi zdobywają u nas pełne wykształcenie.
Uczelnia kładzie duży nacisk na programy umożliwiające studentom wyjazdy i edukację za granicą. Czy obecnie jest to kwestia priorytetowa?
Jest to dla nas bardzo ważne. Posiadamy obecnie ponad 200 partnerów na całym świecie, jest to jedna z wyższych internacjonalizacji uczelni, szczególnie niepublicznych w Polsce. Nacisk kładziemy na kraje poza Europą. Miesiąc temu nasza delegacja była w Bangkoku, gdzie ustaliliśmy wymiany studentów i kadry dydaktycznej, a także administracyjnej. Nasi studenci już niedługo będą mogli kształcić się także w Tajlandii. Jesteśmy w trakcie ustalania pierwszego międzynarodowego Instytutu Pielęgniarstwa, którego członkami będą uniwersytety na całym świecie, aby porównywać, oceniać kompetencje pielęgniarek i zbliżyć programy kształcenia z różnych zakątków świata. Staramy się, aby każdy chętny student mógł doświadczyć edukacji za granicą, mamy ogromne granty przeznaczone na ten cel. Coraz chętniej też studenci międzynarodowi przyjeżdżają do nas, co bardzo nas cieszy.
Czy szkoła angażuje się w badania naukowe i projekty badawcze?
Od niedawna angażujemy się w badania naukowe, w tym roku złożyliśmy pierwszy ogromny projekt do Agencji Badań Medycznych, dotyczący wczesnego wykrywania raka piersi. Aplikujemy również do statusu Uniwersytetu Europejskiego, więc są to kolejne projekty badawcze. Powołaliśmy nasze wydawnictwo naukowe, w przyszłej parametryzacji będziemy starać się o kategorię naukową w obszarze nauk o zdrowiu.
Jakie są główne cele edukacyjne i rozwojowe PSW?
Przede wszystkim uruchomienie nowych kierunków studiów, większe zaangażowanie w przestrzeni publicznej studentów oraz kadry akademickiej. W tym roku akademickim planujemy również wprowadzić fundusz inicjatyw studenckich. Program zakłada rozdysponowanie pieniędzy na inicjatywy, które będą służyć społeczności studenckiej. Weszliśmy również w jubileuszowy 25. rok działania uczelni, dlatego planujemy uroczysty bal dla absolwentów, studentów i kadry akademickiej, co wzmocni naszą integrację. Moją osobistą misją jest kształcenie profesjonalnych, przygotowanych do wyzwań zawodowych studentów. Moim priorytetem zawsze było to, by nie kształcić osób bezrobotnych, chcę, aby nasi studenci byli przygotowani na pracę zawodową i ją wykonywali. W tym oczywiście jako uczelnia pomagamy, organizujemy spotkania z pracodawcami, ale też dbamy o to, by studenci mieli kontakt z osobami z branży, a później mogli wykorzystać nawiązane kontakty i relacje.