Denios to światowy lider w produkcji i sprzedaży wyrobów oraz usług w dziedzinie ochrony środowiska i BHP na stanowisku pracy. Wspiera klientów z segmentu przemysłu usług, rzemiosła i handlu, a także wspiera instytucje publiczne, dostarczając zgodne z przepisami produkty, rozwiązania i indywidualne usługi w zakresie postępowania z substancjami niebezpiecznymi
Początki zrodzone z tragedii
Początki spółki związane są z tragicznymi wydarzeniami, do których doszło w szwajcarskiej Bazylei. W magazynach znanej firmy Sandoz, 1 listopada 1986 roku, wybuchł pożar. Ogień zajął blisko 680 ton pestycydów, które wraz z wodą użytą do gaszenia żywiołu spłynęły do Renu. Szacuje się, że do rzeki przedostało się prawie 20 ton zanieczyszczeń, w tym rtęć i cynk.
Skutki tragedii były bardzo poważne. Życie biologiczne w Renie zostało zniszczone na długości 400 km, woda przybrała bordowy kolor. Ujęcia wody dla wodociągów w Niemczech oraz w Holandii zostały zamknięte, a na francuskim brzegu rzeki została całkowicie zlikwidowana działalność gospodarcza oraz turystyczna. Rzeka wyrzuciła na brzeg tony martwych węgorzy. Regeneracja ekosystemu trwała ponad 10 lat. Mieszkający w okolicy ludzie nie zatruli się tylko dzięki temu, że szybko odizolowano wodociągi od skażonej wody z rzeki.
Rozmiar i skutki skażenia spowodowały, że Helmut Dennig postanowił w latach 90. XX wieku założyć firmę Denios. – Absolutnie priorytetowo traktujemy sprawy związane z bezpiecznym składowaniem i obchodzeniem się z substancjami niebezpiecznymi, bezpieczeństwem pracy oraz ochroną środowiska – podkreśla Jacek Szczepanik, prezes zarządu Denios Sp. z o.o.
Obecnie przedsiębiorstwo z centralą w niemieckim Bad Oeynhausen doradza, a także zaopatruje wielu znanych klientów, takich jak BMW, Salzgitter Flachstahl, Volkswagen, Evonik, Bayer czy Bosch. Spółka posiada sześć zakładów produkcyjnych oraz 26 punktów sprzedaży w Europie, Ameryce i Azji.
Ekologia przede wszystkim
– W obecnych czasach ludzkość żyje tak, jakby miała do dyspozycji 1,7 Ziemi. Według WWF w roku 2020 zużycie roczne wyniesie dwie planety, a w 2050 nawet trzy. Nie widać końca tego trendu – mówi prezes Szczepanik.
– W Denios angażujemy się na rzecz środowiska – i to nie tylko przez nasze wyroby. Wiele środków podjętych dla jej ochrony przyrody oraz zasobów naturalnych znajduje zastosowanie w naszej codziennej pracy – podkreśla.
Spółka wprowadziła kilka ciekawych innowacji, które mają istotny wpływ na ochronę środowiska w najbliższym otoczeniu. Dzięki nowoczesnej instalacji fotowoltaicznej o powierzchni blisko 1000 m2 oraz odzyskiwaniu ciepła z produkcji, powstał budynek biurowy, który jest CO2 neutralny. Redukcje dwutlenku węgla realizowane są m.in. poprzez zakładanie nowych, odnawialnych źródeł energii, tj. turbin wiatrowych czy elektrowni słonecznych oraz poprzez udział w kontrolowanych, redukujących emisję projektach. Hale produkcyjne oraz pomieszczenia biurowe ogrzewane są ciepłem odpadowym z procesu rotacji. Odzyskiwanie ciepła odbywa się również w instalacjach sprężonego powietrza oraz w lakierni.
– W rezultacie zmian budowlanych, powierzchnia produkcyjna i biurowa wzrosła o 15% przy jednoczesnej redukcji zapotrzebowania na energię o 25%. Również w naszych zakładach w innych krajach podczas modernizacji i przebudowy będziemy w przyszłości przykładać jeszcze większą wagę do efektywności CO2 i ograniczenia zużycia energii – zaznacza prezes Jacek Szczepanik.
Produkty proekologiczne
W asortymencie spółka posiada wiele produktów neutralnych pod względem emisji CO2, sukcesywnie poszerzając ich zakres. Aby klienci w łatwiejszy sposób mogli rozpoznać neutralne dla klimatu produkty, wprowadzona została nowa etykieta DENIOS CO2-neutral.
Wspomniane produkty są opracowywane oraz projektowane przez najlepszych fachowców w swojej dziedzinie. Wytwarzane są w specjalnym zakładzie produkcyjnym, zgodnym z międzynarodowymi standardami jakości. Oprócz pracowników zajmujących się klasycznymi konstrukcjami stalowymi, pracują również elektrycy przemysłowi, lakiernicy, specjaliści od formowania tworzyw sztucznych, mechanicy budowlani, a także logistycy. Ta interakcja między działami i specjalistami z dziedziny inżynierii i wzornictwa stanowi podstawę niepowtarzalnej jakości przedsiębiorstwa.
– Wszyscy jesteśmy odpowiedzialni za ochronę środowiska naturalnego – dla nas samych i dla przyszłych pokoleń. W DENIOS uważamy za nasz główny cel ciągłe doskonalenie się i wyznaczanie nowych standardów w zakresie ekologii – podkreśla na koniec prezes Szczepanik.
Mateusz Dragan