Już w latach 80. XX wieku eksperci WHO podkreślali, że o zdrowiu człowieka decyduje jego samopoczucie, w tym samopoczucie w pracy. Stres związany z pracą zawodową, to jedno z najpoważniejszych wyzwań w zakresie zdrowia i bezpieczeństwa. Jest on wszechobecny w naszym życiu i chociaż obawiamy się jego skutków, często nie jesteśmy w stanie mu zapobiec.
Prowadzący: Dr Joanna Rosak-Szyrocka, Politechnika Częstochowska
Stres powoduje niebagatelne skutki, zarówno u pracowników, jak i dla przedsiębiorstw oraz państwa. Przyczynia się do powstawania i zaostrzania przebiegu wielu zaburzeń w stanie zdrowia, sprzyja powstawaniu wypadków przy pracy i obniża wydajność pracy, przez co zakłóca funkcjonowanie firm i niesie ze sobą znaczne straty materialne. W jego wyniku państwo ponosi koszty związane z leczeniem pracowników i koniecznością wypłat świadczeń z tytułu pogorszenia stanu zdrowia pracujących. Badania przeprowadzone przez GFK metodą CAWI na próbie 1000 respondentów w 2016 roku wykazały, że 98 proc. respondentów deklaruje, iż odczuwa stres, w tym niemal 2 na 3 co najmniej raz w tygodniu, a 18 proc. codziennie.
Na początku 2000 roku Ośrodek Badania Opinii Publicznej (OBOP) opublikował raport, w którym przedstawiono listę najbardziej stresujących zawodów.
Lista najbardziej stresujących zawodów:
- lekarz
- nauczyciel
- pilot, lotnik
- strażak
- prawnik, sędzia, adwokat
- górnik
Osoby pracujące w warunkach silnego i chronicznego stresu częściej chorują, są mniej wydajne i popełniają więcej błędów, a w skrajnych przypadkach rezygnują i odchodzą z pracy.
Niestety całkowite wyeliminowanie czynników stresujących jest niemożliwe, ale są sposoby na radzenie sobie z nim.
Adam Różycki, Prezes Zarządu Grupy Producentów Agros Sp. z o.o.
Jesteśmy jednym z największych producentów selera naciowego w Polsce. Do kuchni trafił on dopiero w XVI wieku jako przyprawa. Przez wiele lat produkt ten ewoluował. To jedno z najmniej kalorycznych warzyw, jaki można zjeść. Seler naciowy dostarcza dużej ilości witaminy C, wapnia, kwasu foliowego, jest dobrym źródłem potasu, a to wszystko ma pozytywny wpływ na nasze zdrowie, w szczególności korzystnie oddziałuje na układ pokarmowy, pracę wątroby i nerek. Pomaga także w chorobach reumatycznych i gośćcowych. Co ciekawe, seler jest też naturalnym afrodyzjakiem!
Danuta Hanna Jakubowska, Rzecznik
Prasowy Przedsiębiorstwo Farmaceutyczne LEK-AM Sp. z o.o.
Zdrowy styl życia to sposób życia, który ma na celu zapewnić optymalne zdrowie oraz minimalizować ryzyko zachorowania na choroby określane mianem społecznych. Do podstawowych elementów zdrowego stylu życia zaliczamy sen, a właściwie długość snu, aktywność fizyczną oraz brak stosowania używek, takich jak palenie papierosów, narkotyki, alkohol. Ważnym elementem zdrowego stylu życia jest odpowiednio zbilansowana dieta, która dostarczy w odpowiednich ilościach nie tylko składników odżywczych, ale zapewni także odporność organizmu.
Aldona Dybuk, dyrektor ds. promocji i PR Energy Events
W zdrowym ciele, zdrowy duch. To nie jest wyświechtane powiedzenie. Takie jest nasze doświadczenie, jako organizatora imprez spod znaku Triathlon Energy oraz Duathlon Energy.
Na każdych zawodach witamy na mecie uśmiechniętych ludzi, którzy wyszli ze strefy komfortu. Tak było z Łukaszem, który palił papierosy, pił alkohol, męczył się przy wiązaniu butów, aż zdecydował się na czyste szaleństwo. Wystartował w triathlonie na dystansie ½ Ironmana. Prawie dwa kilometry pływania, 90 km na rowerze i 21 km biegu. Na metę dotarł ostatni. – Ukończyłem połówkę Ironmana z czasem 7h 13min. I zwyciężyłem! – powiedział.