Rolniczy Kombinat Spółdzielczy w Bądeczu gospodaruje na około 2.000 hektarów, zlokalizowanych na terenie gmin Wysoka, Krajenka, Złotów i Miasteczko Krajeńskie. Podstawą działalności są uprawy roślinne połączone z hodowlą bydła i produkcją mleka oraz chowem trzody chlewnej.
Osiągnięcia działającego od 1953 roku Rolniczego Kombinatu Spółdzielczego w Bądeczu od lat spotykają się z uznaniem branżowej konkurencji oraz urzędów i instytucji zajmujących się gospodarką rolną. To uznana marka nowoczesnego, wielkopolskiego rolnictwa, a zarazem chlubny przykład przywiązania do idei i tradycji rolnictwa spółdzielczego.
Dzięki ogromnej determinacji i żelaznej konsekwencji ambitne zamierzenia udało się przekuć w niejeden sukces, co w niełatwym okresie transformacji ustrojowo-gospodarczej pozwoliło spółdzielni spełnić wymogi i standardy sanitarno-weterynaryjne Unii Europejskiej. Podejmowane rozważnie inwestycje podniosły – i wciąż sukcesywnie podnoszą – wartość majątku i wydatnie zwiększyły wydajność pracy.
Prowadzona obecnie przez RKS w Bądeczu hodowla trzody chlewnej w cyklu zamkniętym pozwala na roczną sprzedaż powyżej 18.000 tuczników. Jednakże wizytówką kombinatu jest bydło mleczne. Aktualnie stado liczy 2.420 sztuk, w tym 1.079 sztuk krów dojnych. Od lat pod względem „mleczności” w ścisłej krajowej czołówce plasuje się Ferma w Czajczu. Przeciętna wydajności od krowy przekracza 11.700 kg mleka przy stałej tendencji wzrostowej. Dla porównania wskaźnik ten dla województwa wynosi 8.500 kg, a średnia powiatowa to 9.400 kg, co w dużej mierze właśnie dzięki RKS plasuje nasz powiat na mocnym, trzecim miejscu w województwie. Każdego dnia ze spółdzielni odjeżdża do mleczarni ok. 32 tys. litrów mleka. Roczna sprzedaż mleka w klasie ekstra wynosi ok. 11 milionów kilogramów.
Wiodącą aktywnością jest hodowla bydła i trzody chlewnej oraz produkcja roślinna. Stado liczy 2250 sztuk bydła, w tym 1000 krów mlecznych, oraz 10500 sztuk trzody chlewnej. Choć szereg modernizacji jeszcze przed nami, dysponujemy obecnie fermą wolnostanowiskową na 700 krów, wyposażoną w system zarządzania stadem. Program ten umożliwia dokładny nadzór całego pogłowia, ale i każdej krowy oddzielnie. Dzięki temu mamy pełną kontrolę objętej bardzo restrykcyjnym reżimem produckji mleka, sprzedawanego dziennie w ilości ok. 27000 litrów. Ponadto możemy monitorować zdrowotność wymienia i skład mleka, wykrywanie rui, automatyczne ważenie i separację krów oraz ich żywienie. Posiadamy również ultradźwiekowy pasteryzator, który pozwala nie tylko unieczynniać patogeny i zachowywać wartości odżywcze mleka, ale i zużywać znacznie mniej energii – mówi inż. Mieczysławem Zaremba, prezes zarządu Rolniczego Kombinatu Spółdzielczego Bądecz.
Martyna Motylska